A darwini akciót a Frog Watch nevű szervezet kezdeményezte, amely a bennszülött békafajok védelmével, és a betolakodó fajok féken tartásával foglalkozik. Egyik képviselőjük elmondta: tisztában vannak azzal, hogy nem tarthatják teljesen távol a varangyokat a várostól, de legalább korlátozhatják a kétéltűek terjeszkedését.
A védekezésben változatos módszereket alkalmaznak. A csapdák és műanyagzacskók mellett egy rendőrtiszt a golf- és krikett ütők használatát javasolta. Az aktivisták a hadsereg segítségét is kérték, különös tekintettel arra, hogy Darwin körül számos katonai bázis van.
A nádi varangyosbékát 1935-ben telepítették be Dél-Amerikából Ausztrália Queensland államába, a cukornádültetvényeket fenyegető bogarak ellen.
Az elképzelés katasztrófába torkollott: a békákat egyáltalán nem érdekelték a bogarak, viszont nagy gusztussal fogyasztanak szinte bármi mást, a kipusztulás szélére sodorva számos bennszülött fajt.
A varangyok egyik titka a mérgező bőrük, amely már ebihal korukban védi őket, egyetlen Ausztráliában honos állatfaj sem jelent veszélyt rájuk, sőt: a dingók és az édesvízi krokodilok gyakran még akkor is elpusztulnak, ha a döglött varangyokat elfogyasztják.
A kétéltűek rendkívül gyorsan szaporodnak, az elmúlt 70 évben több mint 3500 kilométerre jutottak el eredeti betelepítési helyüktől. Egyetlen nőstény egy alkalommal 40 ezer petét rak; becslések szerint jelenleg már 100 millió varangyos béka él Ausztráliában.
Ezért állt le a Déli pályaudvar