eur:
402.87
usd:
351.08
bux:
98278.91
2025. június 19. csütörtök Gyárfás
Nyitókép: Gary S Chapman/Getty Images

Présben van a Kárpát-medence – tudományos magyarázat a balatoni földrengésre

Földrengés volt kedd este Balatonkiliti környékén, a 2,2-es magnitúdójú földmozgást a lakosság is érzékelte. A jelenség okairól az InfoRádió Harangi Szabolcsot, a HUN-REN–ELTE Vulkanológiai Kutatócsoportjának vezetőjét kérdezte.

Előfordulnak Magyarországon földmozgások, rengések, kedden Balatonkilitinél volt a lakosság által is érzett földrengés. Harangi Szabolcs vulkanológus az InfoRádióban elmondta, a Siófok környéki, 2,2-es magnitúdójú földmozgás nem számít túl erősnek.

"A mélysége körülbelül 6 kilométer volt, ez azt jelenti, hogy voltak, akik érezték, de azért messze nem számít olyan földrengésnek, amely miatt aggódni kell. Beleillik abba a földtani szerkezeti képbe, amely jellemzi a térségünket: délnyugati–északkeleti irányban vannak olyan szerkezeti vonalak, amelyek mentén várhatók ilyenek" – tisztázta Harangi Szabolcs.

Ezek a rengések alapvetően azért történnek, mert térségünk "nyomás alatt van":

  • délnyugat felől az adriai kőzetlemez nyomja a mi térségünket északkeleti irányba
  • északkeleti irányból ott van a nagy vastagságú ukrán pajzs, ami a litoszférát illeti.

"Egyfajta présben van a Kárpát-medence, és ez úgy oldódik fel, hogy időszakonként az egykori szerkezeti vonalak, az úgynevezett gyengeségi zónák mentén elmozdulnak egymás mellett oldalirányban a kőzetlemezek vagy kőzettestek" – magyarázta a szakember.

Hozzátette, a Balatontól délre húzódik egy "technikai zóna", amelynek Balaton-vonal a neve, és ez jelentős tektonikai területnek számít Magyarország középső részén.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: Donald Trump döntött, beavatkozik Iránban, már a bunkerrombolókat készítik elő

Szakértő: Donald Trump döntött, beavatkozik Iránban, már a bunkerrombolókat készítik elő

Ali Hamenei feltétel nélküli megadást elutasító válasza után az amerikai elnök döntött – véli Novák Attila. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Molnár Tamás Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint a föld alatti atomlétesítményeket vehetik célba, a többi már az izraeli erőkre vár, de ez az akció évekkel vetheti vissza Teherán nukleáris programját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.19. csütörtök, 18:00
Szalai Máté
külpolitikai szakértő, a Clingendael Intézet kutatója
Nem az a kérdés, hogy leválunk-e az orosz földgázról

Nem az a kérdés, hogy leválunk-e az orosz földgázról

Az európai- és a magyar versenyképességnek csak egy része a magas energiaár, legalább akkora, vagy még fontosabb része a meglevő szabályozási környezet, illetve az, hogy milyen hozzáadott értékű terméket tudunk legyártani – hangzott el a Portfolio EnergyTalks podcastjában, ahol Pletser Tamás, az ERTE Bank olaj és gázipari elemzője, valamint Rékai Gábor, a Magyar Energiakereskedők Szövetségének elnökségi tagja, az E.ON képviselője beszélgetett a hazai földgázpiac kihívásairól. A szakértők szerint a földgáz szerepe az áramtermelésben a következő évtizedekben is meghatározó marad, miközben a megújuló energiaforrások terjedésével nő a kiegyenlítő kapacitások iránti igény.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×