eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Head shot close up young shocked woman looking at mobile phone screen, received bank debt notification. Stunned frustrated lady reading sms with unbelievable news on smartphone, making big eyes.
Nyitókép: fizkes/Getty Images

Újra egy régi trükköt vetnek be a telefonos csalók – épp csak megcsörgetnek

Ezúttal Észak-Macedóniából próbálkoznak, ha onnan keresték, gondolkodjon el a visszahíváson.

Újra elindult a wangiri csalási módszer Magyarországon, a Pénzcentrum értesülései szerint most Észak-Macedóniából jelentkeznek a csalók.

Az angol nevén "one ring and cut" módszer lényege, nevéből eredően az, hogy a bűnöző "egyszer csenget, azután bontja a vonalat", a gyanútlan viszonthívó meg fizethet az emel díjas hívásért. Ezúttal a "+389" előhívószámról, azaz Észak-Macedóniából érkező hívásokkal igyekeznek rávenni a csalók a gyanútlan áldozatokat arra, hogy visszahívják a számot, ami viszont emelt díjas. Korábban is volt már precedens erre a csalási módszerre Magyarországon, akkor a Comore-szigetekről (+269-es előhívó) árasztották el ilyen kamuhívásokkal a magyar előfizetőket.

A wangiri (ami japánul annyit tesz: egyszer csörög és letesz) egy olyan csalási technika, amelyben a csalók nagy mennyiségű mobiltelefonszámon véletlenszerűen indítanak hívásokat. A hívások rövid ideig tartanak, így a címzett csak nem fogadott hívást lát telefonján. Ez arra ösztönzi őket, hogy visszahívják az ismeretlen számot, hiszen azt gondolhatják, hogy valódi telefonszám volt és csak megszakadt a vonal.

A wangiri csalások ellen többféleképpen is védekezhetünk. Elsődlegesen azt javasolják, hogy ha ismeretlen, külföldi hívószámot látunk telefonunkon, ne vegyük fel a hívást, hanem először ellenőrizzük az adott számot. Az interneten található adatbázisokban szerepelnek a már regisztrált veszélyes számok. Ha nem várunk hívást külföldről és olyan országból kerestek minket, ahol nincsenek ismerőseink vagy rokonaink, akkor a legbiztonságosabb, ha nem hívjuk vissza az adott számot. Érdemes le is tiltani ezeket a furcsa telefonszámokat, ezt bármelyik okostelefonban könnyedén meg tudjuk tenni.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×