eur:
402.74
usd:
351.01
bux:
98308.79
2025. június 19. csütörtök Gyárfás
Manfred Weber, az Európai Parlament (EPP) néppárti frakciójának vezetője az uniós testület plenáris ülésén Strasbourban 2020. február 12-én. A parlament az Európai Tanács február 20-i rendkívüli ülését készíti elő, amelynek központi témája a 2021–2027 közötti időszakra szóló hosszú távú uniós költségvetés, az úgynevezett többéves pénzügyi keret lesz.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Itt a magyar válasz Manfred Webernek

Egyebek között az Európai Unióba érkező földgáz elosztásáról, a "kötelező érvényű energiaszolidaritásról" beszélt az Európai Néppárt (EPP) elnöke egy interjúban vasárnap.

Azért, hogy ne forduljon elő olyan helyzet, mint a koronavírus-járvány elejét jellemző hektikus válságkezelés (határzárak, egyéni utazási és egyéb korlátozások, az egészségügyi felszerelésekért a tagországok által egymással folytatott versenyfutás - a szerk.), előrelátóan kell dolgozni, fel kell készülni, "kötelező érvényű mechanizmusokat" kell kidolgozni a tározókban lévő földgáz "szolidáris" felhasználásáról, hogy "ne mindenki csak magával törődjön" - nyilatkozta Manfred Weber, hozzátéve, hogy a beszerzést is közösen kellene intézni. Mindennek ősszel szerinte már működnie is kellene, a szabályokról pedig egy rendkívüli EU-csúcson kellene dönteniük az EU állam- és kormányfőinek.

Arról is szólt, hogy a kül- és biztonságpolitikában szakítani kell a teljes egyetértésen alapuló döntéshozatallal. "Elegem van abból, hogy Orbán Viktortól függünk külpolitikai kérdésekben vagy az uniós olajembargó ügyében" – mondta a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa.

Az ATV megkeresésére a Palkovics László vezette Technológiai és Ipari Minisztérium reagált, kijelentve, hogy a magyar szabályozás eddig is lehetővé tette, hogy a szolidaritás jegyében a szomszédos országok lakossági fogyasztóit energiaválságban kisegítsük, ez azonban nem veszélyeztetheti a hazai energiaellátás biztonságát.

A magyar gáztárolók üzemeltetése magyar kézben van, és abban is marad

- írták.

"Az Európai Bizottság által elindított EU Energia Platform nem kötelező közös földgáz beszerzést céloz, hanem önkéntes részvételen alapul. Az energiahordozók beszerzése, az energiaellátás biztosítása álláspontunk szerint végső soron tagállami felelősség" - olvasható a tájékoztatásban.

A TIM megemlítette még, hogy a rezsicsökkentésnek köszönhetően jelenleg a magyar családok fizetik a földgázért a legalacsonyabb, az áramért pedig a második legkedvezőbb átlagárat Európában, valamint hogy "Manfred Weber mindig is becsmérlően nyilatkozott a magyar emberekről és Magyarországról. Magyarország ezért nem támogatta megválasztását az Európai Bizottság elnöki posztjára”.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: Donald Trump döntött, beavatkozik Iránban, már a bunkerrombolókat készítik elő

Szakértő: Donald Trump döntött, beavatkozik Iránban, már a bunkerrombolókat készítik elő

Ali Hamenei feltétel nélküli megadást elutasító válasza után az amerikai elnök döntött – véli Novák Attila. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Molnár Tamás Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint a föld alatti atomlétesítményeket vehetik célba, a többi már az izraeli erőkre vár, de ez az akció évekkel vetheti vissza Teherán nukleáris programját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.19. csütörtök, 18:00
Szalai Máté
külpolitikai szakértő, a Clingendael Intézet kutatója
Elkészültek Amerika háborús tervei, de Donald Trump még mindig nem tud dönteni – Ez áll a dilemma hátterében

Elkészültek Amerika háborús tervei, de Donald Trump még mindig nem tud dönteni – Ez áll a dilemma hátterében

Sajtóértesülések alapján Donald Trump amerikai idő szerint kedd este már jóváhagyta az Egyesült Államok esetleges Irán elleni katonai támadásának terveit, de jelenleg arra vár, hogy az Izrael által megtámadott és amerikai fenyegetés alatt álló Teherán esetleg önkéntesen felhagyhat-e a nukleáris programjával. Az amerikaiak legvalószínűbb célpontjának a legalább 300 méter mélyre temetett Fordó urándúsító bunkerlétesítmény tűnik, mely kapcsán Trump kijelentette: "Mi vagyunk az egyetlenek, akik képesek vagyunk [ennek az elpusztítására], de ez nem jelenti azt, hogy meg is fogom tenni." Az Egyesült Államok az elmúlt napokban tehát látszólag közelebb került egy nyílt katonai beavatkozáshoz Iránban, miközben a Republikánus Párt "héja" szárnya – mely Izraelre kiemelt szövetségesként, Iránra pedig elsőszámú ellenségként tekint – ezzel párhuzamosan egy perzsa rezsimváltás pedzegetésébe kezdett. Trump saját MAGA-táborát viszont kettévágta a kérdés: egy részük eltökélten állítja, az eszkalációt reszkírozó intervenció erősen szembemenne az elnök eddig hirdetett, "America First" elvre épülő külpolitikájával, ami a béke elősegítésére tett ígéretet mind az orosz-ukrán fronton, mind a Közel-Keleten.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×