A kormányzat a fogantatástól támogatja a gyermeknevelést, ezzel az elemmel pedig éppen a dolgozó, családalapítás előtt álló fiatalok anyagi mozgásterét kívánják növelni - mondta Novák Katalin az országgyűlési vitában. Az intézkedés célja, hogy ösztönözzék, bátorítsák a korosztály tagjainak munkavállalását, segítsék saját lábra állásukat, növeljék biztonságérzetüket.
A javaslat költségvetési vonzata évi 130-150 milliárd forint, ami nem kiadás, sokkal inkább befektetés a jövőbe - fogalmazott, hozzátéve: a fiatalok szja-mentessége szinte világszerte egyedülálló eszköz, hiszen csak Lengyelország alkalmazza ezt a munkából szerzett bevételekre.
- A bruttó átlagkereset szintjéig igénybe vehető kedvezmény akár havi 40 ezer forintos megtakarítást jelenthet a magyar fiatalok számára.
- Napjainkban egymilliónál többen tartoznak a 15-25 év közötti korosztályba, közülük minden második végez valamilyen rendszerességgel munkát. Rendszeresen 280 ezren dolgoznak; utóbbiak tábora tíz év alatt a negyedével nőtt.
Megemlítette: annak érdekében, hogy a minimálisra csökkentsék az érintettek adminisztrációs terheit, automatikusan érvényesítik a kedvezményt.
Dunai Mónika (Fidesz) közölte, a mostani javaslattal 2022-től
a fiatalok béréből csak a tb-járulékot vonják le,
de diákszövetkezet keretében foglalkoztatott fiatalok esetében még azt sem. A részmunkaidős fiatalokat is figyelembe véve a teljes érintett korosztály havi keresete átlagosan mintegy negyvenezer, egy év alatt pedig közel félmillió forinttal növekedhet. Szerinte akár félmillió fiatal is jobban jár az intézkedéssel.
Nacsa Lőrinc (KDNP) közölte: 2008-ban egy 25 éves munkavállaló a bruttó fizetésének 55,5 százalékát kapta meg, 2022-től a bruttó fizetése
81,5 százalékát
fogja megkapni.
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) bár jelezte, hogy támogatni fogják a törvényjavaslatot, de élesen bírálta a kormány családpolitikájának több elemét. Úgy értékelt, hungarikum és negatív rekord, hogy a kormány ilyen sok pénzzel nem ért el fordulatot a demográfiai adatokban. Szerinte "vissza kellene foltozni" a szociális hálót. Véleménye szerint a javaslat csak arról szól, hogy a 2022-es választások előtt
a minimálbéreseknél 25 ezer forint fog csilingelni a bankszámlákon.
Kifogásolta, hogy a kormány a most megcélzott korcsoportot több lépésével is büntette. Ezek közé sorolta a lakás-takarékpénztárak állami támogatásának megszüntetését, illetve azt, hogy a csok nem jut el a nehezebb helyzetben élőkhöz.
Szakács László (MSZP) bár a törvényjavaslatot kampányígéretnek nevezte, azt mondta: az MSZP támogatandónak tartja, mivel javít fiatalok anyagi helyzetén. Azonban figyelmeztetett: hiba azt gondolni, hogy a javaslat megoldaná a jelenlegi szociális és demográfiai helyzetet. Sérelmezte, hogy a kormánypártok a személyi jövedelemadó-mentességből eredő kedvezmény mértékét a felső határral számolják, mert egy 25 év alatti pályakezdő "nem nagyon keres 400-430 ezer forintot, vidéken meg végképp nem". Amire pedig egy átlagos fiatal eléri ezt a fizetést, elmúlik 25 éves, így
keveseket érint a javaslat
- foglalta össze.
Varju László (DK) felszólalásában azt mondta: a javaslattal a Fidesz nem oldja meg a fiatalok problémáit. Szerinte a fiataloknak az oktatás a lakhatás, az életkezdés megoldásához vezető út a legfontosabb. Ha erre próbáltak meg volna választ találni, akkor nem egy "választás előtti
ötlethalmaz egyik elemeként
nyújtják be a javaslatot" - emelte ki.
Csárdi Antal (LMP) felszólalásában "az adórendszer ötletszerű,
kampányízű
módosításának" nevezte az előterjesztést. Úgy fogalmazott: a Fidesz-KDNP szövetség megértette, hogy szükség van a többkulcsos adórendszerre, ugyanis a javaslat értelmében az átlagbérig nulla, felette pedig 15 százalékos adósávot vezetnének be náluk. A törvényjavaslat szerinte azt igazolja, hogy társadalompolitikai célokat nem lehet egykulcsos adóval megvalósítani.