Az egyik olyan trend, amely évek óta fölfedezhető, hogy előtérbe kerültek a függvényekkel kapcsolatos feladatok – mondta az InfoRádiónak Mosóczi András, aki szerint nem is elsősorban a függvények ábrázolása, ami fontos szerepet kapott, hanem a működésüknek a megértése.
A szakember arra is kitért, hogy a Mateking.hu oldalon készült egy statisztika, amely keretében valamennyi témakört megvizsgálták, amely az elmúlt tíz évben, középszintű matematika érettségin előfordult. Ennek alapján pedig felállítottak egy rangsort, átlagolva a különböző feladattípusokra adott pontszámokat. Természetesen bizonyos feladatfajták igen sok pontot érnek, míg vannak olyanok, amik, bár elő szoktak fordulni évről évre, nem olyan számottevő a jelentőségük.
Mint kiderül – tette hozzá a szakember –
az „értékes feladatok” listája, illetve a diákok által kedvelt feladatok rangsora nem minden esetben fedi egymást.
A legtöbb pontot érő témakör a valószínűségszámítás, ami átlagosan minden középszintű érettségiben 13,4 pontot ér, ami igen soknak tekinthető, miután 100 pont a maximum. A második helyen 10,4 ponttal a számtani és mértani sorozatok témaköre áll. Ez a téma viszonylag mechanikusnak mondható, és a diákok is úgymond kedvelik, miután jól begyakorolható – vélekedett. A harmadik helyen pedig holtversenyben a térgeometria és a statisztika következik.
Mosóczi András azt tanácsolja, hogy a matematika érettségiig még hátralévő kevés időben érdemesebb azokra a típusfeladatokra koncentrálnia a diákoknak, amelyek évről évre egészen biztosan szerepelni szoktak – ezek húszas toplistája a már említett Mateking.hu oldalon megtalálható.
Az első négy-öt, legtöbb pontot érőt mindenképp ajánlatos begyakorolni
– tette hozzá –, mert ezek garantáltan elő szoktak fordulni.