Konferencián mutatták be a nagyközönség számára is az óvodapedagógiai Blum-programot. A már több mint 10 éve kidolgozott módszertannal az óvodások személyiségét fejlesztik, az általános gyakorlatnál hangsúlyosabb benne a művészet és a szülők bevonása - közölte az InfoRádióval Bakonyi Anna, a program pedagógiai szakértője.
"Ez egy olyan személyiségfejlesztő óvodapedagógiai program, ami
minden magyarországi intézményben alkalmazható,
a meglévő alapporgramhoz is illeszthető" - fogalmazott Bakonyi, hozzátéve: a programot részleteiben is lehet használni annak függvényében, hogy mik a helyi vagy intézményi sajátosságok, milyenek a szülők és a gyerekek.
A művészetek használata nagyobb hangsúlyt kap ebben a programban, mint bármikor korábban.
"Olyan, terápiás jellegű, személyiségfejlesztő művészeti játékokat használunk, amelyek a személyiség kibontakozását, illetve a közösség erejét, az együttműködést, a kreativitást erősítik"
- folytatta.
A szülők bevonása már most is megvalósul helyenként, de nem olyan mélységben, ahogy az Bakonyiék programjában megvalósul.
Elkészült a "know-how-t" tartalmazó kézikönyv, és néhány óvodai csoportban már tesztelték is a programot. A cél most az, hogy hálózattá váljanak a csatlakozó óvodák, egymástól lesnék el a pozitív technikákat.
"A gyerek személyisége adott, olyan, amilyen. Ám hogy azt hogyan tudjuk kibontakoztatni, milyen együttműködési szinten, az azon múlik, hogyan működik együtt a gyerek pedagógusa a szülővel,
milyen cselekvési lehetőségeket kap a gyerek és a gyerekek - mondta Bakonyi Anna. Hozzátette: a programban mikrocsoportok vannak, mert "nem lehet és nem is szabad együtt mozgatni 30 gyereket".