Az évszázad egyik legnagyobb egészségügyi zöldmezős beruházása lesz a Dél-Budai Centrumkórház, 900 felnőtt és 300 gyermekággyal, saját mentőállomással, két helikopterleszállóval és 26 különböző gyógyítási területtel – mondta az intézmény építéséért felelős miniszterelnöki megbízott. A Dél-Budai Centrum egy évben átlagosan 60 ezer esetet fog ellátni, de komolyabb krízishelyzetekben, vagy akár egy katasztrófa esetén is helyt fog állni - jelentette ki Bedros Róbert.
Kimagasló színvonalú géppark és technika
Az intézményben helyet kap majd egy központi műtőblokk 16 általános műtővel, illetve
- egy robotsebészet
- egy hibrid műtő,
- három szív és mellkassebészeti műtő,
- két császármetszésre alkalmas szülészeti műtő,
- négy darab egynapos sebészeti műtő
- egy endovaszkuláris műtőrészleg, ahol a stroke-os és az akut infarktusos betegeket látják el.
Mindezek mellett a diagnosztikai géppark is kimagasló színvonalú lesz: öt CT, három MRI, négy DSA, valamint PET CT is helyet kap a létesítményben.
"Ez egy rendkívüli jelentőségű dolog, pláne úgy, hogy az lesz a szlogenünk: beteget nem küldhetünk el a dél budai centrumból"
- világított rá miniszterelnöki megbízott.
A betegek és dolgozók ellátása
Bedros Róbert az InfoRádióban hozzátette, hogy az egy- és kétágyas kórtermekben a betegek kényelmesebben gyógyulhatnak majd. A dolgozókat százágyas nővérszállóval, bölcsődével és óvodával segítenék.
"A 300 gyermekágy úgy kerül kialakításra, hogy az egyik szülő ott alhat a gyerekével és foghatja a kezét,
a dolgozók családtagjai részére pedig egy hatvan férőhelyes óvodát és egy hatvan férőhelyes bölcsődét is a létrehozunk"
- mesélte.
Nem terveznek munkaerőhiánnyal
A Dél-Budai Centrumkórház szakmai bázisát a Szent Imre Egyetemi oktatókórház adja, onnan költöznek majd át az aktív osztályok a Dél-Budai Centrumba, és megjelennek majd új szakterületek is, amelyek humánerőforrás-igényét a nyitás előtt kell majd megoldani.
Az új kórház iránt nemcsak belföldről nagy az érdeklődés, hanem külföldön dolgozó magyar orvosok és szakdolgozók is érdeklődnek, hogyan jöhetnének oda dolgozni - világított rá a miniszterelnöki megbízott.
Az orvos-beteg kapcsolatról
Bedros Róbert hangsúlyozta, hogy
a kórházat az állampolgároknak, a betegek gyógyulásáért és az emberek egészségben tartásáért építik, ezért különösen fontosnak tartja az orvos-beteg kapcsolatot.
Mint mondta, ha minden adott egy kimagasló színvonalú betegellátáshoz, akkor adott kell legyen a személyzet részéről az ilyenkor elengedhetetlen emberi, empátiás oldal is, ugyanis "a beteg rá van utalva az ellátó személyzetre, belehelyezi a bizalmát, és valós és átvitt értelemben is meg kell fogni a beteg kezét", ami sokszor csodákra képes.
"Behálózzák", kapcsolódik majd Pesthez is
A kórház az autópálya felől egy lehajtósávval lesz megközelíthető, és lesz kapcsolata a régi 7-es úttal is. A környék buszos kapcsolata kiemelkedően jó, csak új megállókat kell létesíteni. Bedros Róbert kiemelten fontosnak nevezte, hogy
van terv az 1-es villamos kórházig történő meghosszabbítására, valamint hogy az új Galvani híddal létrejövő körgyűrű az intézményt közvetlenül összeköti a város pesti oldalának vérkeringésével.