eur:
393.61
usd:
367.99
bux:
66262.24
2024. április 25. csütörtök Márk
Pálffy Ilona: az Alkotmánybíróság mondhatja ki, hogy okafogyott a népszavazási kérdés

Pálffy Ilona: az Alkotmánybíróság mondhatja ki, hogy okafogyott a népszavazási kérdés

Egyedül az Alkotmánybíróság nyilváníthatja okafogyottnak a szocialisták vasárnapi boltzár elleni aláírásgyűjtését – mondta a Nemzeti Választási Iroda vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában. Ugyanis, bár a törvényt visszavonta az Országgyűlés, az MSZP folytatja az aláírásgyűjtést a vasárnapi boltzárról szóló népszavazásért.

Nincs arra szabály, hogy egy a Kúria által jóváhagyott kérdést bárki megakadályozzon, tehát a szocialista párt annak ellenére is folytathatja a vasárnapi boltzárral kapcsolatos népszavazási aláírásgyűjtést, hogy az idevágó törvényt hétfőn visszavonta az Országgyűlés – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője.

"Nekünk meg is kell számolni majd az aláírásokat és egyedül az Alkotmánybíróság mondhatja majd ki, hogy az a kérdés okafogyott, és nem lehet benne népszavazást tartani" - jelentette ki  a Nemzeti Választási Iroda vezetője.

Pálffy Ilona úgy vélte, hogy a szocialisták népszavazási kezdeményezése egy esetleges referendum nyomán sem gátolhatná, hogy a kormánypártok egy új törvényben ismét korlátozzák a boltok nyitva tartását.

"A véleményem az, hogy a kérdés nem volt egészen jó. Beleírták, hogy milyen év, hányas számú törvénye. Ezt a számú törvényt már nem fogja visszahozni a parlament, tehát ha lényegében ugyanezt a törvényt meghozza, annak akkor is új száma lesz."

Jelenleg egyébként a boltzárról szóló mellett az MSZP földügyben írt, illetve Kész Zoltán országgyűlési képviselő állami bérplafonról kezdeményezett népszavazási kérdéséhez gyűjtik az aláírásokat, így június elején várhatóan 800 ezer aláírás érkezhet a Nemzeti Választási Irodához, amelynek ellenőrzésére új munkaerőt kell felvennie a hivatalnak – tette hozzá az intézmény vezetője.

"Erre nincs emberem, fel kell vegyek. Már meg is beszéltem a kollégákkal, hogy elkezdünk toborozni. Korábban is kellett aláírásokat ellenőrizni, ilyenkor megbízási szerződéssel veszünk fel nyugdíjasokat vagy diákokat. Úgy számolunk, hogy május végétől minimum 40 embert fogunk felvenni."

Ezekről a kérdésekről Pálffy Ilona szerint év végén vagy jövő év elején tarthatják meg a népszavazást, tehát valamivel a kormány kvótareferenduma után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Inkább többre lesz szükség, mint kevesebbre – a heti munkaidő növelését sürgetik Ausztriában

Miközben több más európai ország mellett Ausztriában is vita folyik a munkaidő csökkentéséről, a gazdaság minden területéről mintegy ötezer szereplőt képviselő ipari testület (IV) indítványozta, hogy a csökkentés helyett inkább növeljék a heti munkaidőt 41 órára. A javaslatot felkarolta a kormány egyik legtekintélyesebb minisztere, a szakszervezek azonban tiltakoztak.

Döntött a kormány: három kérdésben is módosítják az alaptörvényt

Megszűnik az igazságügyi miniszteri ellenjegyzés a kegyelmi ügyekben, viszont kiskorúkat érintő ügyekben nem lehet majd kegyelmet adni – jelentette be a Kormányinfón Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Két további kérdésben is módosul az alaptörvény. Május 8-én Budapestre látogat a kínai elnök.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Az utolsó pillanatban kapta össze magát a NATO – Fordulat jöhet a háborúban?

Az utolsó pillanatban kapta össze magát a NATO – Fordulat jöhet a háborúban?

Alighanem sokak számára meghökkentő fordulat volt, hogy a nyugati politikusok a háború elején sorra ígérték meg Kijevnek, hogy ha kell, a végtelenségig támogatják az oroszok ellen viselt védekező háborút, tavaly nyáron azonban valahogy mégis szinte teljesen elapadtak a fegyverszállítmányok. Az elmúlt hetekben napi szinten írtak nyugati lapok az ukrán hadsereg katasztrofális lőszerhiányáról és az ukrán katonák összeomló moráljáról, a Donbaszban pedig 2022 eleje óta nem látott ütemben kezdett előretörni az orosz haderő. Aztán Amerikában fordulat történt: a Kongresszus több mint hat hónap huzavona után úgy döntött, hogy 61 milliárd dollárnyi forrással, hadianyaggal és technikával támogatja meg Kijevet a következező egy évben. Ez nyilván más NATO-országokat is megihletett: Nagy-Britannia rekordméretű fegyvercsomagot jelentett be tegnap, illetve úgy tűnik, lassan a régóta áhított F-16-osok is megérkeznek. Mit kap Ukrajna és mire lesz ez elég? Fordulat jöhet a háborúban? Mikor lesz végre vége ennek az egésznek? Nézzük, mi az, amit tudni lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 25. 15:01
×
×
×
×