eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Clinton: Bővíteni kell az együttműködést Magyarország és az Egyesült Államok között

Bővíteni kell az együttműködést Magyarország és az Egyesült Államok között, és ez nemcsak a gazdasági kapcsolatokat jelenti, hanem a demokrácia megerősítésére és az emberi jogok védelmére tett erőfeszítéseket is - mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Orbán Viktorral közösen tartott sajtótájékoztatóján. A magyar kormányfő azt hangsúlyozta, hogy Magyarország és az Egyesült Államok a kommunizmus összeomlása óta szoros és egyre mélyülő szövetséget épített fel; ennek az elmúlt húsz évben újból és újból megerősített szövetségnek értékalapjai vannak.

Az amerikai tárcavezető, aki a Tom Lantos Intézet megnyitójára érkezett Budapestre, az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélései utáni közös sajtótájékoztatón kifejtette: a magyar belpolitika egyes kérdései, így az alkotmányozás és a médiatörvény is szóba kerültek, és a kormányfő megerősítette, hogy Magyarország elkötelezett a demokratikus hagyományok mellett.

Hozzáfűzte: "befogadó" alkotmányozásra bátorították Magyarországot, és arra, hogy "fékeket és ellensúlyokat alkalmazzon" az új alaptörvényben.

Mint hangsúlyozta, az Egyesült Államok "nagy csodálattal figyeli" a magyar soros EU-elnökség munkáját. Egyúttal üdvözölte, hogy az elnökség előtérbe helyezte a romák jogainak érvényesítését. Ugyancsak kiemelte a korrupció elleni harcot és a gazdasági nyitottságot, megjegyezve: Magyarország lehetőséget nyit a külföldi befektetők előtt.

Az amerikai politikus szólt arról: Magyarország és az Egyesült Államok is elkötelezett az alapvető szabadságjogok védelme mellett, amit a Ronald Reagan-szobor szerdai felavatása és a Tom Lantos Intézet csütörtöki megnyitása is jól bizonyít. A két országot továbbá összekötik a gazdasági kapcsolatok, a NATO-tagság és a közös vállalások, mint például az afganisztáni misszió - tette hozzá - az utóbbival kapcsolatban "kiválónak" nevezve a magyar hozzájárulást.

Felidézve a magyar kormányfővel folytatott megbeszélést, Hillary Clinton azt mondta, Orbán Viktor kifejtette, hogy véleménye szerint Közép-Európa lehet az európai gazdaság motorja. Az Egyesült Államok megvizsgálja, hogyan támogathatja ezt a törekvést - mondta az amerikai diplomácia vezetője.

Hillary Clinton közölte: országa világszerte támogatja a demokratikus átalakulás folyamatát, így most a közel-keleti és észak-afrikai országokét is.

Az amerikai külügyminiszter kérdésre válaszolva a kínai kormányfő európai látogatásával kapcsolatban üdvözölte, hogy Európa igyekszik kiaknázni a lehetőségeket az együttműködésre az ázsiai országgal.

Egy, a Muzulmán Testvériséggel való kapcsolattartásra vonatkozó kérdésre Hillary Clinton elmondta: az Obama-adminisztráció korlátozott kapcsolatokat tart a szervezettel. Az Egyesült Államoknak az az érdeke, hogy minden olyan féllel tárgyaljon, amely nem alkalmaz erőszakot - jelentette ki. Mint kiemelte, Washington a külpolitikájában is a demokratikus elvek, a kisebbségek és a nők jogainak tiszteletben tartása mellett száll síkra.

Orbán: Magyarország és az Egyesült Államok szövetsége értékalapú


Magyarország és az Egyesült Államok a kommunizmus összeomlása óta szoros és egyre mélyülő szövetséget épített fel; ennek az elmúlt húsz évben újból és újból megerősített szövetségnek értékalapjai vannak - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a közös sajtótájékoztatón.

A kormányfő a csaknem egyórás megbeszélésen - mint ismertette - hangsúlyozta, hogy Magyarország az eddig sikeresnek bizonyult együttműködést szeretné fenntartani. Példaként említette az afganisztáni katonai szerepvállalást, ahol az "együtt be, együtt ki" elvét követi Magyarország, és igyekszik teljesíteni majdnem 500 tagú állományával a vállalt feladatait.

"Mi egy transzatlantista ország vagyunk" - idézte a találkozón elhangzottakat Orbán Viktor, hozzátéve, hogy azokon a pontokon, ahol az Európai Uniónak együtt kell működnie az Egyesült Államokkal, "Magyarország ezt az együttműködést mindig támogatni fogja".

Beszámolt az amerikai külügyminiszternek arról is, hogy az elmúlt húsz évben a magyar-amerikai gazdasági kapcsolatok jól alakultak, magas szintet értek el a beruházások, a kereskedelem, és "szeretnénk, ha ennek dinamikája nem törne meg, hanem folytatódna", s az Egyesült Államok gazdaságilag is jelentős súllyal lenne jelen Magyarországon.

Orbán Viktor azt is elmondta Hillary Clintonnak, hogy Magyarország számára az első számú értelmezési keret a közép-európai dimenzió, majd hozzátette, mindent meg fog tenni a jövőben is annak érdekében, hogy a világ meghatározó nagyhatalmainak - köztük első helyen az Egyesült Államoknak - felhívja a figyelmét arra: Közép-Európa egy rendkívül fontos terület, amely szép jövő előtt áll, ahol közös céljaik, terveik vannak az államoknak, és szeretnének egyre nyilvánvalóbban "mint közép-európai terület" megjelenni az európai és a világpolitikában. Ezért Közép-Európa - folytatta - kifejezetten szeretne "a saját létezéséhez" katonai, logisztikai, energetikai és kereskedelmi biztonsági garanciákat kivívni. A magyar kormányfő kérte az amerikai diplomácia vezetőjét, hogy ezt a törekvést az Egyesült Államok kezelje érdeklődéssel.

A miniszterelnök Hillary Clinton csütörtöki budapesti látogatását - különösen azért, mert az a Tom Lantos Intézet megnyitásával függött össze - mély élménynek és erős pillanatnak nevezte a két nemzet történetében, hiszen "mind a tárgyaláson felvetett racionális kérdésekben, mind a Tom Lantos Intézet által szimbolizált érzelmi és erkölcsi kérdésekben" sikerült megerősíteni a két állam együttműködését. Összességében - utalva a Reagan-szobor szerdai felavatására - úgy fogalmazott, két fantasztikus napban lehetett részünk.

Arra a magyar újságírói kérdésre, hogy milyen területeken látja fontosnak, továbbfejlesztendőnek az amerikai-magyar kapcsolatokat, Orbán Viktor azt válaszolta: Amerika kulcsszerepet játszik a világ biztonságában, ezért az együttműködés a biztonság területén kiemelt jelentőségű. Magyarország nagyon kiegyensúlyozott megközelítést alkalmaz a személyek szabadsága tekintetében - tette hozzá.

Emellett azt mondta, jó volna, ha új lendületet kapna a két ország gazdasági együttműködése, hiszen "Közép-Európa lesz az EU növekedésének motorja a következő öt-tíz évben".

A kínai-magyar gazdasági kapcsolatokat érintő kérdésre azt mondta: a magyarok megértették, hogy érdemes követni mások példáját, és ugyan még nem sikerült kiépíteni olyan szoros kapcsolatokat Kínával, mint az Egyesült Államoknak, de Magyarország is ezen van.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 28. 10:40
×
×
×
×