Azért bomlott fel a fővárosi koalíció az MSZP és az SZDSZ között, mert ami történt, arról kiderült, hogy hatással van az országos politikára is - mondta az InfoRádiónak Török Gábor politológus. A Vision Politics igazgatója szerint az együttműködés korábban sem volt zökkenőmentes, de mindennek az alfája és az omegája a BKV-botrány, ami a korrupció szimbólumává vált.
Az MSZP-nek valamit tennie kellett, és két lehetősége volt: az egész ügy élére áll, vagy elmenekül. Először megpróbálta az elsőt Horváth Csaba fellépése és a meghirdetett három hónapos program révén, ám miután kiderült, hogy ez sikertelen, a másodikkal próbálkoznak a szocialisták, vagyis kimenekülni, asztalt borítani, és a felelősséget áttolni - fejtette ki a politológus.
Nincs megoldás
Török Gábor kiemelte: nehéz helyzetben próbálkozik az MSZP. Ez a megoldás nem az igazi egy olyan helyzetben, ami vesztes pozíciónak tűnik a szocialistáknak - vélekedett a Vision Politics igazgatója, aki szerint nincs erre a helyzetre megoldás, ez a kísérlet sem fogja azt eredményezni, hogy a választók elfelejtik az eddigi, közel két évtizedes együttműködést.
A fővárosi botrányok az országos népszerűségre is hatással vannak - mondta a politológus. Hozzátette: a Bajnai-kormány megalakulása után látható volt apró felkapaszkodás az MSZP népszerűségét tekintve, de a BKV-botránysorozat ezt megakadályozta és visszalökte az MSZP-t a majdnem egy számjegyű kategóriába.
Az utolsó mentsvár
A főváros az utolsó mentsvár az MSZP-nek, ha itt is sikertelenek a szocialisták, akkor nem remélhetnek jó szereplést az országos szinten sem - emelte ki a politológus, aki úgy véli, rövid az idő ahhoz, hogy a választók elfelejtsék a botrányokat és az SZDSZ-szel való együttműködést.
A Vision Politics igazgatója szerint az MSZP-n belül meghúzódó frontvonalak eredményezték ezeket a döntéseket a BKV-botrány kapcsán. Török Gábor kifejtette: vannak, akik jelentős pozícióvesztéseket szenvedtek el, Hagyó Miklós és Horváth Csaba a legnagyobb vesztesei az ügynek, míg voltak olyanok az MSZP-n belül, akiknek érdekük volt ezeknek a politikusoknak a gyengítése. Most már Steiner Pál fővárosi frakcióvezető lett a legfajsúlyosabb szocialista politikus, tehát vannak nyertesei is a belharcoknak - tette hozzá.
Hanganyag: Németh Zoltán