eur:
389.13
usd:
361.78
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Csaba László: Nem kell számítani az életszínvonal drámai csökkenésére

Reformok nélkül a válságkezelés és a közös valuta bevezetése csak a gazdaság stagnálására elegendő - mondta az InfoRádió által megkérdezett szakértő a Financial Times hétfői elemzésével összefüggésben. Csaba László közgazdász professzor szerint Amerika valóban gyorsabban lábal ki a válságból, mint Európa.

A Financial Times londoni gazdasági napilap hétfőn megjelent elemzése ismét felvetette, hogy fel kellene gyorsítani a közép- és kelet-európai országok euróövezethez való csatlakozását, kiemelve: az inflációs kritériumot jelenleg mindenki teljesíti, az államháztartási deficitelőírást azonban senki.

Az InfoRádiónak nyilatkozva Csaba László elmondta: nem ért egyet ezzel a javaslattal, mert reformok nélkül az euró bevezetése is csak a gazdaság stagnálására lenne elegendő.

A közgazdász professzor hangsúlyozta: ha ez marad a gazdaságpolitika iránya, vagyis a döntéseket nem követik dereguláró reformok - a nyugdíjrendszert fenntarthatóvá tevő intézkedések, a tőkepiac fejlesztése -, akkor csak stagnálásra, vagy egy százalék körüli növekedésre lehet számítani.

Hosszabb távon a fegyelmezett költségvetés, az államadósság csökkentése, a pénzpiacok fejlesztése és a vállalkozások élénkítése munkahelyeket teremt - véli a szakértő, aki szerint ennek működésére jó példa az amerikai, a kínai és az indiai gazdaság is.

Csaba László hozzátette: valóban megfogalmazódott az a gondolat, hogy ha az unió új tagállamait egy különleges eljárással felvették volna az euróövezetbe, az stabilizálta volna pénzügyi rendszerüket és helyreállította volna a befektetői bizalmat.

A nyugat-európai országok pénzügyminisztériumai és bankjai részéről azonban erre nem mutatkozott hajlandóság, márpedig olyan táncot, amit az egyik fél nem kíván járni, a másik nem tudja egyedül táncolni - fogalmazott a közgazdász.

Amerika gyorsabb, mint Európa


A Financial Times elemzése szerint az Egyesült Államok gazdasága gyorsabban lábal ki a válságból, mint Európa. Csaba László egyetért ezzel a megállapítással, mivel szerinte az amerikai gazdaságban nem feltétlenül kell a fogyasztás és a beruházás között egyensúlynak lennie.

Az egész világ megtakarításából az amerikai gazdaság viszonylag hamar növekedési pályára állhat, Európa azonban a bankcentrikus pénz és gazdasági rendszer, valamint az állami beavatkozás kiterjedtsége miatt csak lassan tud kijönni a gödörből - hangsúlyozta a közgazdász, aki azonban úgy véli, emiatt nem kell számítani az életszínvonal drámai csökkenésére.

Hanganyag: Herczeg Zsolt

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×