A webbeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. felméréséből kiderül: nagyságrendileg havonta fejenként 4300 forint hálapénzt adnak a betegek az orvosoknak - ez négy-ötszáz forinttal kevesebb annál, mint amennyit 2007-ben mértek. Az InfoRádiónak nyilatkozó vezető kutató szerint aki eddig is adott hálapénzt, az nem hagyott fel ezzel a szokásával, azok viszont, akik nem éltek a paraszolvencia eszközével, később sem adtak pénzt orvosuknak.
Szerencsés Dóra szerint a hálapénz csökkenésének egyik oka lehet az, hogy a páciensek anyagi lehetőségei beszűkültek, tehát nem elsősorban a kormányzat paraszolvenciát visszaszorító próbálkozásaival magyarázható a jelenség.
A kutató úgy véli: a hálapénz ma már rutinszerű, szokássá vált jelenség. A betegek elvárják a gyógyulásukat elősegítő szolgáltatási színvonalat, de sok esetben ezt a hálapénz átnyújtása ellenére sem kapják meg. A betegek egy része muszájnak, egy szükséges rossznak tartja, hogy a kezelés végén pénzt adjanak orvosuknak - véli Szerencsés Dóra.
A felmérésből az is kiderült, hogy a felnőtt lakosság 82 százaléka költ vényköteles gyógyszerekre, fejenként havonta átlagosan 8400 forintot - ez a teljes egészségügyi kiadások közel kétharmadát teszi ki. A kutató hozzátette: a vényköteles gyógyszerek súlya tovább növekedett, csakúgy, mint a magánorvosi kiadások és a természetgyógyászatra fordított összeg. Szerencsés Dóra szerint ez is magyarázza a hálapénz összegének kis mértékű csökkenését.
Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa