eur:
401.27
usd:
367.03
bux:
74336.17
2024. október 11. péntek Brigitta

Stumpf: Egy-két hónap múlva már Gyurcsánnyal történnek a dolgok

A Századvég Alapítvány elnöke elhúzódó kormányzati agóniára számít. Stumpf István az InfoRádiónak nyilatkozva úgy fogalmazott: testre szabott kormányzás folyik, de ha a testben betegség üti fel a fejét, akkor az egész rendszer működése kerül veszélybe.

Miben mutatkozik meg a kormányzat agóniája?

A hátrálás egyik jele a koalíció szétbomlása volt. A kabinet feladta eredeti programját, olyannyira, hogy még a koalíciós partner sem hitt abban, hogy a módosított koalíciós megállapodás alapján folytatni lehet a kormányzást.

Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után, 2006-ban mindenki temette a kormányt és a miniszterelnököt, Gyurcsány Ferenc azonban még mindig a helyén van.

Akkor a miniszterelnök és kormánya súlyos hitelességi válságba került, a kormányfő azonban tudta használni a zsarolási kapacitását, bizalmi szavazással, pártelnökké választással, törvényelfogadtatással. De láthatóan ez a technológia nem alkalmas arra, hogy fenntartsa a kormányt, ezért bukott meg a koalíció. Új technológiát kellene kitalálni, mert már nem tud hogyan zsarolni, nem tud mit beajánlani. Az SZDSZ pedig arcvesztés nélkül nem tud visszamenni a koalícióba. Nem hiszem, hogy az általuk szorgalmazott reformokat - például az adóreformot - a miniszterelnök el tudja fogadni. A kormányfő fokozatosan veszít azokból az eszközökből, amelyekkel a kormány stabilitását fenn tudja tartani. Van még egy-két hónapja arra, hogy ő alakítsa a dolgokat, aztán majd vele fognak történni a dolgok.

Érdekes, amit mond, mert a Végjáték című könyv bemutatóján a miniszterelnöki hatalom erősödéséről beszélt. Mégsem olyan gyenge Gyurcsány Ferenc?

Arról beszéltem, hogy a kancelláriahatalomnak soha nem látott jogi és szervezeti megerősítése történt az elmúlt két évben. Csakhogy ehhez kell egy erős miniszterelnök, aki ezeket érvényesíteni is tudja. Jelenleg a kormányzás testre szabottan működik, ez a test pedig Gyurcsány Ferenc. De ha ebben a testben egy betegség üti fel a fejét, akkor az egész rendszer működése kerül veszélybe.

Eltarthat-e a végjáték még két évig, 2010-ig?

Szerintem nem, ez hamarabb fog bekövetkezni, legkésőbb jövő ősszel, amikor az európai uniós választások miatt mindenképpen személyt kell cserélni a párt vagy a kormány élén.

Azt gondolja, hogy fél évvel a választások előtt új választást írnak ki?

Elképzelhető, a legnagyobb veszély ugyanis az, ha az ország kormányozhatatlanná válik, amikor az emberek már annyira nem hisznek a politikának és a politikusoknak, hogy nem tartják be a szabályokat, és anarchikus állapotok uralkodnak el. Ebben felelősség terhelné az egész politikai elitet, elkerülése tehát az ellenzéknek is érdeke.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Helyzetjelentés Floridából: bajba jutott magyarok jelentkezését várja a tiszteletbeli konzul

A hurrikán után most a tornádóktól tartanak Florida lakói – mondta Pazaurek Piros tiszteletbeli konzul, aki a Hungarian Hub elnevezésű nonprofit szervezet elnökeként az amerikai magyarok összefogásáról is beszámolt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.11. péntek, 18:00
Lánszki Regő
az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára, országos főépítész
Meredeken emelkedik az olaj ára

Meredeken emelkedik az olaj ára

Ázsiában nagy emelkedést láthattunk a kínai és hongkongi piacokon is, ezt követően Európában kivártak a befektetők a délutáni amerikai munkaerőpiaci és inflációs adatok előtt. A vártnál magasabb inflációs adat délután Európában és az USA-ban is negatív piaci reakciót váltott ki, mivel azt a narratívát erősítette, hogy a kamatcsökkentési ciklus lassabb lehet a korábban vártnál. Ma viszont nem csak külföldön, hanem Magyarországon is érkezett fontos inflációs adat: az egy évre visszatekintő áremelkedés 3 százalékos volt, vagyis három és fél év után elérte a jegybanki célt. Csütörtökön a nyugat-európai részvénypiacok mérsékelten estek, a magyar tőzsde viszont felülteljesítő volt, és mérsékelten emelkedett. Az olajár meredeken emelkedett, a befektetők az izraeli-iráni konfliktus és a Milton hurrikán lehetséges hatásait árazzák.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×