A Milton „szuperhurrikán” csütörtök hajnalan ért partot az amerikai Florida szövetségi állam Tampa nevű várásonál, négyméteres hullámokat korbácsolva a tengeren, többek életét követelve.
Amerika és a világ a helyi webkamerákon át nézte, mit művel a közel 200 km/órás szél, a hatalmas mennyiségű csapadék és a szökőár. Sok helyen pár óra alatt annyi eső esett, mint normális esetben egy hónap alatt. Videókon lehetett látni a szikrázó és lángra kapó elektromos vezetékeket és trafóállomásokat, az utcákra, utakra dőlt fákat, az odavetett autókat és hajókat.
A partmenti St. Petersburg városban – amely egy jellemzés szerint „egyszer ezer évben előforduló eseményt élt át” – a vihar leszakította a Tampa Bay Rays baseballstadion tetejét.
Közben az evakuálás kérdése legalább annyira megosztotta az embereket, mint a Covid-járvány idején a vírus és a vakcinák megítélése. Voltak, akik maradtak, egyikük – TikTok művésznevén Dan hadnagyként ismert férfi – a hajóján vészelte át a vihart, és megúszta.
A mentesítők viszont néhol mellkasig érő vízben gázolva keresték a túlélőket, míg a hatóságok azt mondták, hogy aki maradt, most már ne mozduljon ki a házából. Korábban arra figyelmeztették őket, hogy az életükbe kerülhet, ha nem távoznak. Ron DeSantis floridai kormányzó elismerte, hogy
„nem a legrosszabb forgatókönyv valósult meg”, bár jelentős a kár.
Mindez felerősítheti a vitát arról, mennyire lehet hinni a hatóságoknak.
Közben a vihar jelzés volt a floridai törvényhozóknak, hogy kezdjenek valamit a lakosok életét évek óta megkeserítő magas ingatlanbiztosítások kérdésével. Az elmúlt években ugyanis stabilan emelkedtek a díjak, egyes biztosítók pedig kivonultak az államból.
Most, hogy Milton lecsapott a sűrűn lakott Tampa-agglomerációra, nagy károkra számítanak. Különösen azután, hogy korábban már az államban pusztított a Heléna hurrikán és egy harmadik, gyengébb vihar. A CNBC által, még Milton érkezése előtt idézett szakértők szerint akár 50 milliárd dolláros kár is keletkezhetett.
Florida biztosítási ágazata nemrég a tönk széléről jött vissza, mivel a katasztrófák és pereskedések miatt több cég bedőlt, mások nem voltak hajlandók biztosítást kínálni, vagy drasztikusan megemelték az áraikat. A floridaiak egyötöde az állam által létrehozott „végső eseti” Polgári Ingatlan Biztosítóhoz volt kénytelen fordulni. Ezzel az intézménnyel az a gond, hogy állandó aggodalom övezi a pénzügyi helyzetét. Ha kifogy a pénze, akkor minden biztosítási termékét, így még a járműbiztosítást is „hurrikán adóval” drágíthatja meg.
Az államban a biztosítás kérdése akkora ügy, hogy a floridaiak számára fontosabb, mint a migráció, a gazdaság és az abortusz.
DeSantis kormányzó alatt törvényileg korlátozták, miért lehet perelni egy biztosítót, ami segítette az ágazat túlélését. Viszont közben csak a lakosok 20 százalékának van árvízbiztosítása.
Terítéken van a kérdés, hogy legyen-e kötelező biztosítás és talán egy szövetségi szintű alap is.