Szénmonoxid-mérgezés miatt meghalt egy fiatal férfi és egy nő vasárnap egy VII. kerületi lakásban. Feltehetőleg itt is az történt, ami a korábbi években többször is megesett: a nem megfelelő karbantartás miatt a földgáz égéstermékeként keletkező szénmonoxid visszaszivárgott a lakásba.
Csallóközi Zoltán, a Főgáz Rt. igazgatója az InfoRádióban elmondta: a budapesti kémények és gázkészülékek csaknem ötöde nem felel meg a biztonsági előírásoknak.
Budapesten 800 ezer gázfogyasztó van, és mintegy 2 millió gázkészülék üzemel; 15-20 százalékukat már nem szabadna használni.
A Főgáz Rt. igazgatója hozzátette: növeli a szénmonoxid-mérgezés veszélyét, hogy a gáz szagtalan, így nem lehet észrevenni, ha beszivárog a lakásba.
Létezik szénmonoxidjelző berendezés, amit az újabb típusú gázkészülékekbe már eleve beépítenek. A néhány tízezer forintért megvásárolható készülékek sípolva jelzik, ha túl sok szénmonoxid van a levegőben.
A földgázellátási törvény szerint ötévenként műszaki-biztonsági felülvizsgálatot kell végezni minden gázüzemű házon, de mint Csallóközi Zoltán elmondta: célszerű minden fűtési szezon előtt ellenőriztetni a kéményeket és a gázkészülékeket.
Az igazgató leszögezte: mivel ezek a lakók tulajdonában vannak, ők a felelősek azért, hogy a kémények és berendezések megfelelő állapotban legyenek.
Ezért állt le a Déli pályaudvar