eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Pumping equipment gas at gas station. Close up of a hand holding fuel nozzle
Nyitókép: Jung Getty/Getty Images

A fuvarozó iparág mindenhol megsínyli a magas üzemanyagárakat

A tavalyi év második felében itthon is, és külföldön is veszteségesen működtek az áruszállító cégek.

A közúti fuvarozás költségei 2023-ban mélyen az infláció alatt emelkedtek, ezzel szemben a közúti fuvarozási árindex előrejelzése szerint 2024-re akár az infláció ötszörösével is növekedhetnek - írja a Növekedés.hu.

Mint írják, a recessziót okozó sokkok, mint az energiaválság, az élelmiszerár-sokk és az infláció reáljövedelmet csökkentő hatásai, elmúlásával a gazdaság élénkülését várhattuk. A tavalyi évben viszont elmaradt a fellendülés.

A Brent-olaj és az alacsony kéntartalmú dízel közötti árkülönbség az orosz-ukrán háborút megelőzően 10-15 dollár között volt, a harcok kitörését követően viszont felugrott, sokszor megközelítette a 100 dollárt.

Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj-és gázipari elemzője szerint "tavaly a negyedik negyedévben 17,5 százalékkal csökkent a dízel nagykereskedelmi ára Európában, az egy évvel korábbi adatokhoz képest, ami nagymértékben a Brent és a dízel közötti árkülönbség csökkenésnek köszönhető" - írja a lap.

A magyar kiskereskedelmi árrés a benzin és a dízel esetében egészen 2022 közepéig 60-90 forint közötti sávban mozgott. Ezt követően, főként a nyári időszakban, nagymértékben megnőtt ez az árrés, ami 140-160 forintot is elérte. Amint 2022 végén kivezetésre került az ársapka, ez az árrés csökkenésnek indult. Mostanra az ársapka bevezetése előtti időszakra esett vissza a kiskereskedelmi árrés, ami főként a benzin esetében érvényesült.

A Vörös-tengeri helyzet is hatással van az olajárakra, az olajszállító hajók 10-12 nappal hosszabb úton, Afrikát megkerülve jutnak el Európába a Közel-Keletről.

"2024-ben akár az infláció ötszörösével is emelkedhetnek a közúti fuvarozás költségei, ezt az emelkedést 4 százalékos inflációhoz viszonyítva lehet számolni. Idén akár 16-21 százalékos költségnövekedéssel számolhatnak a fuvarozók." - számolt be róla a lapnak Lajkó Ferenc, iparági szakértő, a DigiLog Consulting ügyvezető igazgatója, az MKT Logisztikai Szakosztályának elnöke.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Itt az új magyar vásárlási őrület: egyre több helyről távozhatunk fizetés nélkül

Itt az új magyar vásárlási őrület: egyre több helyről távozhatunk fizetés nélkül

Erősen megoszlanak a vélemények a „buy now, pay later” (BNPL) jelenségről. Egyesek a vásárlói élményt forradalmasító üzleti lehetőséget, mások csak az áruhitel újrafestett változatát látják benne. Tény, hogy nálunk is sikerült mára megvetnie a lábát: fél év alatt ötszörösére ugrott azon online kereskedelmi helyek, webáruházak aránya Magyarországon, amelyek ezt az újfajta halasztott vagy részletfizetési lehetőséget kínálják. A finanszírozói oldalon már három magyar céget és két multit is találunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×