eur:
409.72
usd:
389.41
bux:
79655.27
2024. november 25. hétfő Katalin
Václav Klaus korábbi cseh államfő beszédet mond a Conservative Political Action Conference (CPAC) Hungary elnevezésű, kétnapos konzervatív politikai fórum első napján a Bálna Budapestben 2022. május 19-én.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Csehszlovákia kettéválasztói sértődötten távoztak egy tévéműsorból

A cseh Václav Klaus és a szlovák Vladimír Mečiar ült le beszélgetni a három évtizeddel ezelőtti eseményekről.

1993. január 1-je volt az a dátum Csehszlovákia történetében, amely meghozta az országszakadást, s amely óta a két testvérnemzet, a cseh és a szlovák, két külön államban, Csehországban és Szlovákiában él tovább egymás mellett. A kettéválási folyamatok a Balkántól eltérően békésen és gyorsan lezajlottak. Két későbbi kormányfő, a cseh Václav Klaus és a szlovák Vladimír Mečiar 1992 nyarán, fél évvel a szakítás előtt találkozott a brnói Tugendhat villa parkjában. A döntés állítólag akkor és ott született meg. A szlovák köztelevízió 30 év után ismét összehozta a két korábbi miniszterelnököt, de a tévéműsor végén mindketten sértődötten álltak fel az asztaltól.

A beszélgetés helyszíne pontosan ott volt, ahol három évtizeddel ezelőtt megkezdődtek az egyeztetések, a brnói Tugendhat villában. A beszélgetést – amely meglehetősen bizarra sikeredett – élőben sugározta a köztévé hírcsatornája.

A találkozó kedélyesen, a hely szellemét felidéző nosztalgikus hangulatban indult. A két egykori miniszterelnök tisztelettel szólt egymásról,

a nyilvánosságtól teljesen visszavonult Vladimír Mečiar pedig megemlítette, hogy kizárólag azért vállalta el a beszélgetést, mert tudta, hogy Václav Klaussal együtt fog szerepelni.

Aztán jöttek a kellemetlenebb kérdések a műsorvezetők részéről.

A Denník N pozsonyi liberális napilap szerint ekkor már mindketten olyan történelmi állításokat ismételgettek, melyeket mások már korábban megcáfoltak. A volt szlovák kormányfő például azt mondta, hogy az akkori csehszlovák köztársasági elnök, Václav Havel szüntette be a fegyvergyártást Szlovákiában. Mečiar azt állította, hogy Havel az egyik washingtoni látogatása előtt vállalt erre kötelezettséget annak reményében, hogy cserébe kap valamit viszonzásként az Egyesült Államoktól. A Denník N szerint a szlovák fegyvergyáraknak akkor már hosszabb ideje nem volt külföldi megrendelésük, ezért állították le a gyártást.

Azt mindkét egykori kormányfő visszautasította, hogy népszavazást kellett volna tartani a szétválásról. „Arról kellett volna referendum, hogy kezdjünk párbeszédet?” – vágott a műsorvezető szavába Vladimír Mečiar. Václav Klaus a kettészakadásra pedig azt mondta, „nincs olyan házasság, amely a távlati terveibe előre beleírná, hogy fel fog bomlani.” Klaus emlékeztetett, hogy 30 éve különleges volt a nemzetközi helyzet, és

sem Amerikának, sem Oroszországnak, sem az Európai Közösségnek nem állt érdekében beavatkozni abba, mit szándékozik tenni Csehszlovákia.

Mečiar megkérdőjelezte azoknak a felméréseknek a hitelességét, melyek szerint a csehek és a szlovákok többsége is inkább amellett állt, hogy ne váljon szét a két ország. Azt állította, hogy az emberekkel szemben a szlovák sajtómunkások java része volt a szétválás ellen, ami pedig szerinte pénz kérdése volt, és mindegyik ilyen újságíró – mint fogalmazott – jól bekeresett.

A műsor vége egészen abszurdra sikeredett, mindketten kioktatták a két műsorvezetőt, akiket felkészületlennek tartottak. „Már tizedszer teszi fel az utolsó kérdést, holott abban állapodtunk meg, hogy egyórás lesz a beszélgetés” – vitatkozott a műsorvezetővel Václav Klaus, majd röviddel ezután felállt a székéből és távozott. Vladimír Mečiar sem bírta tovább. Amikor azzal illeték, hogy a vezetése alatt Szlovákiára fekete lyukként tekintett a Nyugat, ingerülten azt felelte, „kérem, ne beszéljen bolondságokat, inkább arra válaszoljon, kit vettek fel előbb az unióba, mint Szlovákiát.” De a választ már nem várta meg, és Klaushoz hasonlóan sértődötten távozott a stúdióból.

Nyitóképünkön: Václav Klaus korábbi cseh államfő beszédet mond a Conservative Political Action Conference (CPAC) Hungary elnevezésű, kétnapos konzervatív politikai fórum első napján a Bálna Budapestben 2022. május 19-én

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Szakértő a romániai elnökválasztásról: előretört a szélsőjobb, ébresztőt kapott a magyar közösség

Hatalmas meglepetés született a romániai államfőválasztás első fordulójában, melynek győztese „meglehetősen nemzetieskedő, szélsőséges, szektásnak tűnő hitvilággal kampányolt” – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója. Szakáli István Loránd arról is beszélt, hogy bár az RMDSZ jelöltje, Kelemen Hunor több szavazatot kapott, mint négy éve, a december 1-jére kiírt parlamenti választáson nem mehet biztosra a párt, nagy mozgósításra lesz szükség az utolsó napokban.

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Földcsuszamlás történt a román politikában, hatalmasat bukott a miniszterelnök

Meglepetés meglepetést követett a romániai elnökválasztáson: az előzetes várakozások és az exit pollok ellenére az első helyen egy oroszbarát független jelölt, Călin Georgescu végzett, a második helyre pedig az ellenzéki Mentsük Meg Romániát párt jelöltje, Elena Lasconi futott be, így ők ketten mérkőznek meg a december 8-i második fordulóban. Marcel Ciolacu szocialista miniszterelnök a harmadik helyen végzett, az eredmények ismeretében lemondott pártelnöki posztjáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×