Ukrajna látja a kompromisszum lehetőségét Oroszországgal – erre utalt Volodimir Zelenszkij elnök az ukrán és orosz tárgyalódelegáció keddi tanácskozása után.
Ugyan Zelenszkij nem csattant ki az optimizmustól, de szerdán reggel azt mondta, hogy
„az orosz követelések immár reálisabbak... erőfeszítésekre, türelemre van szükség. Minden háború megállapodással végződik”.
A hazájában roppant népszerű és nyugaton az ukrán ellenállás jelképeként látott Zelenszkij kedden egy másik jelzést is küldött. A brit vezetésű, úgynevezett Egyesült Expedíciós Erő nevű katonai formáció képviselőinek egy videokonferencia hívásban
kimondta: Ukrajna nem lesz a NATO tagja.
Megállapodnak, mert "Moszkvának elfogy az ereje"
Sok nyugati lap ezt engedményként értékeli, ám Zelenszkij meglehetősen csalódott volt: „Világos, hogy Ukrajna nem a NATO tagja, értjük ezt. Sok éven hallottuk, hogy létezik a nyitott ajtók politikája, de azt is hallottuk, hogy nem mehetünk be az ajtón. Ez az igazság és ezt el kell fogadnunk”. Az ukrán semlegesség Moszkva egyik követelése a pusztító háborús offenzíva leállítására.
Zelenszkij hozzátette, hogy „elég jól” mennek az oroszokkal folytatott tárgyalások. Mihajlo Podoljak ukrán főtárgyaló egy tweetben „ördögien nehéznek” nevezte a tárgyalásokat, mert alapvető különbségek vannak. „De van lehetőség a kompromisszumra” – írta.
We'll continue tomorrow. A very difficult and viscous negotiation process. There are fundamental contradictions. But there is certainly room for compromise. During the break, work in subgroups will be continued...
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 15, 2022
Olekszij Aresztovics, az ukrán elnök egyik tanácsadója szerint
a háború vagy egy-két héten belül véget érhet egy békemegállapodással,
mert Putyin orosz elnök csapatai kifogynak a forrásokból vagy lesz még egy kísérlet, például szíriaiak bevetésével. Ebben az esetben is „ledarálja” Ukrajna az oroszokat és akkor április közepén vagy májusban lesz békemegállapodás.
Moszkvában, a nyugati szankciók alá vont Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő viszont arról beszélt, hogy „még túl korai jóslásokba bocsátkozni”, mert folynak a tárgyalások, de pozitívnak nevezte, hogy egyáltalán folynak.
Herszonban a páncélosok közepette tüntettek az emberek
Lehet, hogy Zelenszkij hajlik valamiféle kompromisszumra, erre utal egy korábbi nyilatkozata, hogy tárgyalni kell arról, hogyan élnek majd az emberek a Donbaszban, amelyet Moszkva szerint függetlenként kell elismernie. Viszont kérdés, hogy tud bármilyen engedményt elfogadtatni az ukrán társadalommal, hogy az ne tűnjön meghátrálásnak.
Kherson today?
— Maria Burova (@MaryBurova1) March 13, 2022
We protest against fake referendum!
russia wants to make Kherson “Kherson People's Republic” as part of russian federation.
It will never happen! Kherson is Ukraine??#Kherson #Херсон #ХерсонЦеУкраїна #RussiaInvadedUkraine pic.twitter.com/r63Ig2bQaL
A béke lehetőségét felvető hangok éles kontrasztban állnak azzal, ami történik Ukrajnában: Kijevben 35 órás kijárási tilalom van, miközben szórványos harcok zajlanak.
A déli Mariupolban az ukránok szerint az oroszok körülbelül 500 embert zártak be egy kórházba – túszként. Közben egy autókonvojban 20 ezer lakosnak sikerült kimenekülnie a jobbára oroszajkú városból, miközben Herszonban az emberek az orosz katonai járműveket körbevéve tüntettek az utcán.