Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök a „tudományosan megalapozatlan” utazási korlátozások sürgős feloldására kérte azokat az országokat, amelyek szigorításokat vezettek be a Dél-Afrikában feltűnt, omikron vírusvariáns miatt. A legradikálisabbat Japán lépte meg, amely minden külföldi utazó előtt lezárja az országot.
A hétvégén az eredeti, sőt a jelenlegi delta variánshoz képest is többszörösen módosult omikron tovább terjedt: immár Hollandiában, Dániában, Ausztráliában és Skóciában is felütötte a fejét. Több ország Dél-Afrikát és néhány más, a kontinens déli részén található országot tett tiltólistára.
„Az utazási tilalom csak további gazdasági károkat okoz és megakadályozza, hogy az érintett országok választ adjanak a pandémiára.
Ez nem fair diszkrimináció országunk és afrikai testvérországaink ellen”
– mondta az elnök.
Az omikron máris hatalmas csapás a Dél-Afrika számára fontos turizmusnak, amely 2020-ban 10 milliárd dollárt veszített. Az emberek most ismét törölni kezdték a foglalásaikat.
Közben az amerikai, brit és európai repülési tilalmak miatt az országban rekedt turisták és utazók nem tudják mitévők legyenek. „Totális a káosz. Senki sem tudja megmondani, hogy mit szabad, mit nem” – mondta az OR Tambo afrikai reptéren ragadt Steve Lawrence nevű utazó az al-Dzsazírának.
Dél-Afrikában ragadt a walesi főváros, Cardiff rögbicsapata is – köztük két covidost találtak, egyiküket valószínűleg az omikron variáns fertőzte meg. Hasonló történt egy rivális klubbal, a Munsterrel.
Az országban tartózkodó britek közben kétségbeesetten próbáltak hazatérni a vasárnap hajnali 4 órás határidő előtt – ekkortól szerepelt Dél-Afrika az újra megnyitott piros beutazási listán. Mindez azt jelenteti, hogy az a piros országokból érkezőknek kötelezően karantánszállóba kell vonulniuk és maguknak kell állniuk a sokkolóan magas, fejenként közel 2300 fontos költséget a 10 napra.
Közben egy ideig az amszterdami reptér betonján vesztegelt két, Johannesburgból érkezett KLM-járat, miután pánik terjedt el a repülési tilalom bejelentése miatt.
„Elég naiv a fejlett országok részéről azt hinni, hogy totális utazási tilalommal megállíthatják ezt a variánst.
A vírus már bejutott, olyan emberek révén, akik nem utaztak Dél-Afrikába és nem kerültek kontaktusba dél-afrikaiakkal” – mondta Shabir Mahdi dél-afrikai védőoltás-szakértő.
„Csak azért, mert nálunk fedezték fel, nem teszi dél-afrikaivá a variánst. Nálunk van a világ egyik legjobb Covid-szekvenáló képessége a HIV és a tuberkulózis miatt. Most a saját sikerünk áldozatai lettünk” – tette hozzá.
Ez lehet hogy így van, de a dél-afrikai lakosságnak csak 23,8 százalékát oltották be teljesen, a kontinens-átlag pedig 7 százalék. És ott, ahol kevesebb az oltott, gyorsabban mutálódik a vírus, mert több embert fertőzhet meg és a sok kópia között nagyobb az esélye egy hibás másolatnak, avagy mutációnak – figyelmeztetnek kutatók.