eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Donald Trump amerikai elnök tévébeszédét sugárzó képernyők a Fox News hírcsatorna New York-i székházában 2019. január 8-án. Trump a jóslatokkal ellentétben nem jelentett be szükségállapotot az illegális bevándorlás miatt az amerikai-mexikói határkerítésnél kialakult helyzet kezelésére, és leszögezte: beleegyezne abba, hogy a déli határon ne fal, hanem acélkerítés épüljön.
Nyitókép: MTI/EPA/Peter Foley

Te is fiam, Fox? – Donald Trump és a Fox News szakítása

Az amerikai elnökválasztás egyik legnagyobb meglepetése volt a Fox News tévécsatorna és Donald Trump elnök látványos ellentéte. Trumpot sokkolta, amikor a Fox még a szavazatszámlálás vége előtt Joe Bident hozta ki győztesként Arizonában.

Donald Trumpnak elnöksége négy éve alatt rossz volt a viszonya az amerikai média fősodrába tartozó újságokkal, oldalakkal és csatornákkal. Különösen a CNN-nel nem szívelték egymást, és a hírcsatorna most is igyekezett megforgatni benne a kést, amikor az médiumok között elsőként nevezte a választások vesztesének Trumpot.

Amire azonban az elnök nem számított, az a 2015 óta lojális jobboldali hírtévé, a Fox pálfordulása volt. Trump megválasztása előtt és után is betelefonálgatott és platformot kapott nézetei kifejtésére.

"Et tu, Fox?"

A választás éjszakáján viszont a Fox az adatok 86 százalékos feldolgozottsága mellett Joe Biden arizonai győzelmét jósolta, majd később győztesnek is kikiáltotta az államban. A The Telegraph című lap így adaptálta az árulás miatt megdöbbent Julius Caesar utolsó szavait: “Te is fiam, Fox?”

Trump tábora ezek után nekiment a csatorna egyik hírigazgatójának, Arnon Mishkinnek, akit "Clinton-szavazó, Bident pénzelő demokratának" neveztek, mert borzalmas döntést hozott és nem volt hajlandó megmásítani.

A The Telegraph tudósítása szerint Trump és a közel-keleti ügyekkel megbízott veje, Jared Kushner személyesen felhívta Rupert Murdochot, a Fox tulajdonosát. Murdoch, aki Nagy-Britanniában a The Times és a The Sun bulvárlap gazdája és akit a baloldal több országban démonizál konzervatív nézetei miatt, egy e-mailt küldött a The Washington Post című, nem éppen Trump-barát lapnak, és ebben cáfolta, hogy személyesen panaszkodott volna az elnök.

A következő napokban a Fox a kamerák elé ültette Mishkin választási hírigazgatót, aki azzal vette védelmébe a döntést, hogy

“az aritmetika fontosabb, mint a politika”.

A Fox azzal kezdte a Trumptól való elfordulást, hogy nagyon óvatosan bánt az elnök kijelentésével, miszerint választási csalás történt volna.

“Egyszerűen nem láttuk, nem tárták még elénk” – mondta egyik műsorvezetője. A viszony valójában már tavasszal kezdett megromlani, amikor Trump bírálni kezdte a csatornát az őt előnytelen színben feltüntető közvélemény-kutatási adatok bemutatása miatt. Az sem tetszett neki, hogy a Fox képsorokat közölt arról, hogy Barack Obama egykori elnök Joe Biden mellett kampányolt.

A The Telegraph idézi Jeffrey McCallt, a DePauw Egyetem kommunikációprofesszorát: "Ezeknek az embereknek megvannak a maguk újságírói normái, amelyeket fenn akarnak tartani. Szerintem Murdoch nem telefonálgat a szerkesztőségbe, hogyan tálaljanak bizonyos történeteket."

Azt, hogy Murdoch ne befolyásolná a politikát, viszont nehéz állítani. Nagy-Britanniában a The Sun emlékezetes módon kiállt Margaret Thatcher mellett. Reece Peck, a Fox populizmus című könyv szerzője szerint viszont

jól érzi, honnan fúj a szél: Biden nem jelent nagy fenyegetést az amerikai üzleti világra

– mondta.

Még mindig hősnek tartják Trumpot, de "ha kell, menjen méltósággal"

Miközben az amerikai média példátlan módon megszakította Trump beszédét, amikor csalást kezdett emlegetni, a CNN és a Fox többször nekiment egymásnak, miközben az elnök azt állította, hogy mindkét csatorna össze fog omlani, ha ő már nem lesz a Fehér Házban.

Trump jót tett a Foxnak, mert elnöksége alatt megugrott a nézettsége. A csatorna azonban már ott tart, hogy Trump egyik kedvenc kommentátora, Laura Ingraham is azt mondta: "az elnöknek méltóságteljes módon kellene távoznia”, ha arra kerül a sor, “bár reméljük, nem így lesz”. Ingraham több tízmillió ember hősének nevezte Trumpot, aki szerinte “királycsináló lesz 2024-ben".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×