A szurkolók lelkesedése, a vicces rigmusok, a tömeget átható izgalom - az angol Premier League ezért egyike a világ legszórakoztatóbb futballbajnokságainak, a stadionban és a tévéképernyő előtt egyaránt.
A koronavírus-járvány miatti karanténok és szigorítások azonban sok mindent felülírtak és a szurkolók bánatára tavasszal félbeszakították a szezont. Nyáron jött a reménysugár: igaz, zárt stadionokban, de újraindultak a meccsek és közvetítésekbe - hangulatjavítónak - még a régi időkből ismert stadionzajt is bekeverték.
Lehet, hogy még fél évig nem lehet meccsre menni
Most, a megugrott fertőzési ráta és a brit kormány új intézkedései nyomán azonban úgy tűnik, hogy drukkereknek akár jövő márciusig várniuk kell, mire visszatérhetnek a meccsekre. A kabinet eddig azt tervezte, hogy októbertől az ülőhelyek minimum egynegyedét, maximum egyharmadát megtöltsék.
Tesztelték is a lehetőséget: augusztusban például barátságos meccset játszott egymással a Brighton és a Chelsea. A déli város stadionjában a nézők úgy ülhettek, hogy volt köztük egy szabad szék. A kísérlet során 2500-ra limitálták a látogatók számát, de ez még mindig jobb volt, mint a teljesen üres stadionok képe, ahol emberfejeket idéző molinókkal fedik le a széksorokat. A női szuperligában a West Hamet 9-1-re legyőző Arsenal meccsére pedig szeptember 12-én ezer drukkert engedtek be.
Kedden tanácskozást tartottak a nagyvilág által is figyelemmel kísért brit sportágak felügyelő szervei. A találkozón a futball, a krikett, a rögbi, a Forma-1 és a lóversenysport képviselői vettek részt. Itt közölte velük a brit parlament illetékes bizottságának vezetése: készüljenek a tél folyamán is a nézők nélküli rendezvényekre. Annyi biztatást kaptak, hogy az intézkedést “folyamatosan felülvizsgálják”.
"Válság fenyegeti a brit sportot"
A hír súlyos csapás a sportgazdaságnak, benne a különböző kluboknak. Richard Masters, a Premier League vezérigazgatója nemrég azt mondta a BBC-nek: “kritikai fontosságú, hogy a drukkereket a lehető leghamarabb visszaengedjék az arénákba. Ha ezt elmulasztják, akkor a 2020-21-es évad 700 millió fontos veszteséget hoz majd.
Egy másik szervezet, az másod-, harmad- és negyedosztály csapatait tömörítő Angliai Futball Liga (EFL) szerint a bajnokságo 50 millió fontot vesztettek már eddig is az elmaradt jegyeladások miatt, és további 200 millió fontos veszteségre készültek fel, ha zárva maradnak a stadionok.
A BBC elemzése szerint a brit sport világát példa nélküli válság fenyegeti. A sportvezetők megértik, hogy a járvány kezelésének szempontjából gondot jelenthet, amikor a drukkerek tömegesen érkeznek vagy távoznak egy meccsről vagy a szünetben a büfénél gyülekeznek. Viszont dühíti őket, hogy a kormány nem látja érvelésüket:
szerintük sokkal biztonságosabb nem egy pubban, hanem egy arénában, másoktól biztonságos távolságra ülve nézni egy meccset.
Olyan statisztika és tanulmány egyelőre nem áll rendelkezésre, amely választ adna arra, hogy a drukkerek visszatérése tényleg növelné-e a fertőzési rátát.
Azt követően, hogy a brit kormány több mint másfél milliárd fonttal kimentette a művészeti ágazatot, nő a nyomás, hogy hasonló támogatási alapot hozzon létre a sportágazat számára.
Eddig több mint száz brit sportszövetség írta alá azt a közösen levelet, amelyben sürgős segélycsomagot kértek Boris Johnson miniszterelnöktől.