eur:
411.72
usd:
395.5
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
London, 2018. augusztus 14.Rendőrök helyszínelnek a londoni parlament épülete közelében, ahol biztonsági kordonokba hajtott egy autó 2018. augusztus 14-én. A rendőrség tájékoztatása szerint három járókelő és egy kerékpáros megsérült, a sofőrt letartóztatták. (MTI/AP/Frank Augstein)
Nyitókép: (MTI/AP/Frank Augstein

Mit lehet tudni a londoni merénylet gyanúsítottjáról?

A londoni Parlamentnél kedd reggel elkövetett autós merényletkísérlet a helyszínen azonnal letartóztatott tettese a rendőrségi őrszobán megtagadta adatai közlését, de hamar kiderült, hogy egy 5 éve Angliában élő, huszonkilenc éves szudáni.

Kedd reggel Londonban, a Parlament előtt egy autó hirtelen irányt váltott, elütött több járókelőt és belehajtott a közlekedési lámpa zöld jelzésére váró kerékpárosok csoportjába is, egy biciklista nőt megsebesítve. Vezetője ezután ráadta a gázt és a Parlament épülete felé robogott, de autója az épületet védő acél és beton kordonba ütközött.

A fegyveres őrség azonnal kirángatta a volán mögül a fekete bőrű fiatalembert, és bilincsbe verve elvezették. A dél-londoni őrszobán teljes hallgatásba burkolózott, de hamar kiderült, hogy Salih Khater 29 éves brit állampolgár, aki az afrikai Szudánból öt éve vándorolt be Angliába, és egyedül él Birminghamben, egy szegényes első emeleti garzonlakásban, egy internetkávézó üzlethelyisége fölött. Olyan része ez az észak-angol iparvárosnak, ahol a múltban már számos iszlám dzsihadistát őrizetbe vettek.

Khater nem szerepelt az elhárítás nyilvántartásában.

Rátaláltak Facebook-bejegyzéseire is, ezek szerint Szudánban műszaki egyetemre járt, és idén májusig az angliai Coventry egyetemén tanult. Foci- és popzene rajongó.

Hétfőn éjjel bejött Londonba és autójával órákon át körözött a belvárosban, talán azt kereste, hol hajthatna emberek közé. Másnap eeggel 7 óra 40 perckor gázolta el a járókelőket és a kerékpárosokat a Parlamentnél. Súlyos sérülést egyikük sem szenvedett.

Lehetséges, hogy Khater a tavaly márciusi autós merényletet akarta megismételni, amelynek a tettese halálra gázolt négy embert, majd a Parlament kapujánál késsel leszúrt egy rendőrnőt. Őt akkor lelőtte az őrség. Ezután építették ki az épületet védő acél és beton kordonrendszert.

Salih Khater szudáni földműves családból származik. Eljárt a birminghami szudániak törzskávéházába, csendes, magának való fiatalembernek ismerték. Kihallgatása folyik. A rendőrség Birminghamben és Nottinghamben nyomoz. A brit elhárítás jelenleg 676 terrorgyanús ügyben folytat eljárást.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×