eur:
412.84
usd:
391.15
bux:
78374.08
2024. november 28. csütörtök Stefánia

A szlovákok többsége inkább oroszbarát, mint Amerika-párti

A szlovákok többsége inkább oroszbarát, mint Amerika-párti. A Közéleti Kérdések Intézetének visegrádi négyeket vizsgáló felméréséből kiderül, Washingtonban a legkevésbé Szlovákia, a leginkább Lengyelország lakossága bízik meg, míg Moszkvára a leginkább éppen Szlovákia, a legkevésbé pedig Lengyelország lakossága tekint bizalommal.

A Közéleti Kérdések Intézete nevet viselő társadalomkutató intézet szerteágazó felmérést készített a visegrádi négyek egymás közti kapcsolatairól, valamint Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország polgárainak nagyhatalmakhoz fűződő viszonyáról is.

A vizsgált eredmények arra utalnak, hogy a visegrádi négyeken belül a kölcsönös bizalom a lakosság tekintetében Csehország és Szlovákia kapcsolatában a leginkább szembetűnő. „A V4-en belüli kapcsolatok erősek. A legszilárdabb a kötődés a két testvérnemzet, a cseh és a szlovák között, de egyre inkább erősödnek a szlovák-magyar kapcsolatok is” – tájékoztatott Oľga Gyárfášová, az intézet munkatársa.

A felmérés rámutat, hogy a visegrádi országok igencsak különböznek az Amerikai Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz való hozzáállásukban is, annak ellenére, hogy mind a négyen a NATO tagjai. A keleti nagyhatalom iránt Szlovákiában a legerősebb a bizalom, 31 százalékos. Csehországban 17, Magyarországon 16, Lengyelországban mindössze 9 százalék. „Lengyelországban az Oroszországgal szemben érzett bizalmatlanságnak mély történelmi gyökerei vannak” – mondta Gyarfášová,

A szlovákok oroszpártiságában közrejátszhattak a nemzetébresztő Ľudovít Štúr-mozgalom 19. századbeli ruszofil üzenetei, ill., hogy a kommunista rezsim alatt komoly fejlődésen esett át a szlovák mezőgazdaság. Az USA iránti bizalom a négy ország közül egyedül Szlovákiában alacsonyabb (27%) az Oroszország iránti bizalomnál.

A kutatás ezen kívül arra is fényt derített, hogy a visegrádi együttműködést Szlovákiában tartják a legtöbben hasznosnak, a többi országban jóval kevesebben vannak így ezzel. Számszerűsítve: Szlovákiában a lakosság 70, Csehországban 50, Magyarországon 43, Lengyelországban pedig 41 százaléka mondja azt, hogy előnyös a négy állam együttműködése. Mind a négy tagország lakossága elsősorban a kölcsönös gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok elmélyítését tartja szem előtt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újra igényelhető a Covid-oltás – íme minden részlet, kinek, mikor, hol

December elejétől igényelhetők a térítésmentes Covid-vakcinák a háziorvosoknál, a gyerekek pedig a nagyobb egészségügyi intézményekben kaphatják meg az oltást, az oltópontokat nem nyitják újra. A 12 éven felüliek számára 100 ezer adag, a 12 éven aluliaknak 800 többadagos védőoltás áll rendelkezésre, nagyobb igény esetén azonban van lehetőség további rendelésre is – mondta az InfoRádióban Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi főosztályának osztályvezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.29. péntek, 18:00
Nagy Márta a berlini Collegium Hungaricum igazgatója
Méhes Márton a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója
Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, kivédhetetlen támadást indított Moszkva – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, kivédhetetlen támadást indított Moszkva – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az ukrajnai orosz invázió kezdetétől fogva nincsenek biztos információk arról, hogy pontosan mekkora veszteségek érik a feleket a háborúban. A The Economist friss elemzése viszont megválaszolja a kényes kérdést.Az orosz erők újabb nagyszabású légitámadást hajtottak végre Ukrajna ellen, elsősorban az ország energetikai infrastruktúráját célozva. Az ukrán légvédelem sikeresen hárította a támadások jelentős részét, azonban több találat is érte az ukrán létesítményeket - számolt be az Ukrajinszka Pravda. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×