eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Németország már unja a görögök ravaszkodását

A görög pénzügyminiszter egy interjúban a Nyugat taktikázásának nevezte azt a fenyegetést, amellyel a hitelezők kilátásba helyezték, hogy kizárják Athént az európai valutaegységből. Varufakisz derűlátását a kancellár egy múlt heti kijelentésére alapozza, ugyanis Angela Merkel úgy vélte, ahol meg van az akarat, ott meg is találják a megoldás felé vezető utat.

A miniszter elhallgatta a kancellár kijelentésének második felét, amely szerint mindez csak akkor vezethet eredményre, ha mindkét félben egyaránt megvan az akarat. Ezt pedig a kancellár helyettese, Sigmar Gabriel gazdasági miniszter a Bildzeitung vasárnap reggeli számában megjelent nyilatkozatában már erősen kétségbe vonta.

Sigmar Gabriel szerint az athéni kormány mind inkább kockára teszi Görögország, egyben pedig egész Európa jövőjét. A Bildzeitung című bulvárlapnak adott nyilatkozatában a gazdasági miniszter rámutatott arra, hogy Európa-szerte mind többen elégelik meg Athén ravaszkodását és kilátásba helyezte, hogy a berlini kormánykoalícióban résztvevő Szociáldemokrata Párt nem fogja megszavazni az újabb hitelt Görögországnak, mert nem enged a zsarolásnak.

Mint Sigmar Gabriel fogalmazott, Berlin nem hajlandó a részben kommunisták vezette athéni kormány mértéktelen választási ígéreteinek fedezésére a német adófizetők pénzéből. Ez utalás arra, hogy még akkor is, ha csütörtökig kompromisszum jön létre az Európai Unió és Görögország között újabb kölcsönök folyósításáról, ezt a német törvényhozásnak is meg kell szavaznia. Egy korábbi mentőcsomagot a berlini képviselőház februárban hagyott jóvá, és a szavazás során még valamennyi szociáldemokrata képviselő Athén javára voksolt, most azonban - mint a Bildzeitung cikke is bizonyítja, úgy tűnik, hogy már a Szociáldemokrata Párt számára is betelt a pohár.

Erre utalt a párthoz közelálló müncheni Süddeutsche Zeitung kommentárja, amely szerint Európa már több válsággal is megbirkózott. Ilyen volt például 2005-ben az uniós alkotmány leszavazása a francia és holland polgárok részéről, most azonban -állapítja meg a tekintélyes Süddeutsche Zeitung - az Európai Unió lényege került veszélybe, miután egyesek úgy vélik, bármit megtehetnek. Az uniós tagállamoknak, illetve a valutaegység tagjainak számolniuk kell egy tagállam kiválásának lehetőségével, mert ugyan kompromisszumkészségről kell tanúságot tenniök, de sem Görögország, sem Nagy-Britannia, sem Magyarország vagy Románia esetében nem engedhetik meg az Európai Unió értékeinek és céljainak feladását.

A lap szerint túlzott a félelem valamely tagállam esetleges kiválásától, amely netán az egész unió széteséséhez vezethet. Az ellenkezője sokkal valószínűbb, azaz, hogy a zsaroló kormányok és populista pártok nem tudják többé zsarolni az Európai Uniót. A Süddeutsche Zeitung megelégedéssel nyugtázta, hogy a valutaegységet alkotó országok múlt pénteken végre beismerték hogy már megvan a tervük arra az esetre, ha Görögország csődbe megy és az euroövezet elhagyására kényszerül.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül
tudósítónktól

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz egyenruhás. Most rács mögé kerül

Ő volt az egyik leggazdagabb orosz katona. Most rács mögé kerül. Oroszországban őrizetben várja az ellene induló korrupciós nyomozást Tyimur Ivanov védelmi államtitkár, akit az egyik leggazdagabb egyenruhásként írtak le. Igatlanportfólió, autókollekció, svájci síelések és a celebekkel való bulizás – a hivatalnok playboyhoz méltó életet élt.

Nagy meglepetés várható az áprilisi diktálós gázszámláknál

A fura április, sőt tavasz miatt meghökkentő gázszámlákat kaphatnak a diktálós fogyasztók. Mindez azért érdekes, mert ezrek kaptak az elmúlt két hónapban mínuszos számlákat főleg a nagy meleg miatt. Az elmúlt 10 nap szokatlan hidege fordított esetek is hozhat. Megpróbáljuk elmagyarázni, hogy miért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Háborús eszkaláció, egyelőre szóban

Mégis mi a csuda ütött Emmanuel Macronba? A francia államfő Ukrajnába csapatok küldését belengető mondatai után a fél világ, és egész Franciaország, ezt találgatta. Bármi is volt mögötte, Putyin elnök rögvest jelezte: Moszkva – a maga atomhatalom mivoltában – áll elébe. Mire Macron válasza sem késett: Párizs cseppet sem fél, neki is méretes atomarzenál áll a rendelkezésére. Diplomáciai körökben rég volt példa ennél kevésbé épületes, és főleg ennél veszélyesebb eszmecserére. Ami kérdések tömegét veti fel: mi motiválja Macront, ki miként reagál a nyugati szövetségben, mit szól az egészhez az Egyesült Államok? És leginkább: vajon immár tényleg közvetlen hadviselő féllé válhat-e a NATO?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×