Martonyi János és William Hague tárgyalásai főként a jövő év elején kezdődő magyar EU-elnökség kérdéseire, valamint az Európai Tanács soron következő ülésére terjedtek ki.
A magyar külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az uniós költségvetést még idén elfogadják, így ezzel az újévben nem kell foglalkozni. De ha ez a feladat áttolódik a magyar elnökség idejére, akkor a budapesti kormány azon lesz, hogy közvetítő szerepet töltsön be a költségvetés elfogadásában épp úgy, mint a Lisszaboni Egyezményhez érkezett módosító és kiegészítő javaslatok zökkenőmentes megtárgyalásában.
A magyar kormány szeretné, ha ezek a kiegészítések csak néhány mondatra terjednének ki, és nem igényelnének komolyabb "sebészeti beavatkozást".
Szót ejtett a két külügyminiszter az uniós gazdasági kormányzás kérdéseiről is. Martonyi János elmondta brit kollegájának, hogy melyek a magyar nyugdíjrendszer megváltozásának a problémái és hogyan lehetséges ezeket tisztázni a közös gazdaságpolitika keretében.
Egyetértés van a brit és a magyar kormány között az Európai Unió bővítésével kapcsolatban. Eljött az ideje, hogy Horvátországgal befejezzék a csatlakozási tárgyalásokat.
Martonyi János részletezte William Hague számára a magyar költségvetési elképzeléseket, megnyugtatta afelől, hogy a költségvetés szilárd, és a célszámokat tartani fogják.
Martonyi az EP szerepének erősítéséért
A tárgyalásokat megelőzően Martonyi János a London School of Economics nagytermében Európa közvetlen és távolabbi jövőjéről tartott nagy érdeklődéssel kísért előadást.
Mint mondta, a világ bizonyos értelemben kiszámíthatatlanabbá vált. Ennek tudatában kell június végig, a magyar uniós elnökség idején, fontos döntéseket hozni. A véghatározatok bizonyára később születnek meg, de közös erővel kell kialakítani például a mezőgazdasági politikát. A huszonhét tagországnak más és más az európai filozófiája, ezért is fontos, hogy az Európai Parlament szerepe növekedjék.
Új tényezőként a piacok fontosság értékelődött fel, s ezzel egy időben jelentkezett az eladósodás problémája. Hatékony diplomáciára van szükség, hiszen olyan feladat ennek a kérdésnek a megoldása, mintha "macskákat próbálnánk nyájba terelni".
A feladatokat a "3 P" jellemzi, angolul: Poverty, Pollution, Population. (Magyarul talán "3 SZ"-ről beszélhetünk: szegénységről, szennyezésről és szaporodásról.) Ezek olyan kérdések, amelyekre a magyar uniós elnökség idején is összpontosítani kell, így például a roma problémára, amely nem csak Magyarországot érinti. E téren alapvető lehet a foglalkoztatottság és az oktatás.
Mit hoz a jövő? Erre a kérdésre még nem tudjuk a pontos választ, de bizonyos, hogy erős összefogásra van szükség, hogy Európa szembenézhessen a kihívásokkal - mondta londoni előadásában Martonyi János.