eur:
412.91
usd:
391.25
bux:
78374.08
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Martonyi: Összefogásra van szükség, hogy Európa szembenézhessen a kihívásokkal

Martonyi János külügyminiszter kedden Londonban brit kollégájával, William Hague-gel tárgyalt. Előzőleg előadást tartott a Londoni Egyetemen "Európa 2011-ben és az után" címmel.

Martonyi János és William Hague tárgyalásai főként a jövő év elején kezdődő magyar EU-elnökség kérdéseire, valamint az Európai Tanács soron következő ülésére terjedtek ki.

A magyar külügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az uniós költségvetést még idén elfogadják, így ezzel az újévben nem kell foglalkozni. De ha ez a feladat áttolódik a magyar elnökség idejére, akkor a budapesti kormány azon lesz, hogy közvetítő szerepet töltsön be a költségvetés elfogadásában épp úgy, mint a Lisszaboni Egyezményhez érkezett módosító és kiegészítő javaslatok zökkenőmentes megtárgyalásában.

A magyar kormány szeretné, ha ezek a kiegészítések csak néhány mondatra terjednének ki, és nem igényelnének komolyabb "sebészeti beavatkozást".

Szót ejtett a két külügyminiszter az uniós gazdasági kormányzás kérdéseiről is. Martonyi János elmondta brit kollegájának, hogy melyek a magyar nyugdíjrendszer megváltozásának a problémái és hogyan lehetséges ezeket tisztázni a közös gazdaságpolitika keretében.

Egyetértés van a brit és a magyar kormány között az Európai Unió bővítésével kapcsolatban. Eljött az ideje, hogy Horvátországgal befejezzék a csatlakozási tárgyalásokat.

Martonyi János részletezte William Hague számára a magyar költségvetési elképzeléseket, megnyugtatta afelől, hogy a költségvetés szilárd, és a célszámokat tartani fogják.

Martonyi az EP szerepének erősítéséért

A tárgyalásokat megelőzően Martonyi János a London School of Economics nagytermében Európa közvetlen és távolabbi jövőjéről tartott nagy érdeklődéssel kísért előadást.

Mint mondta, a világ bizonyos értelemben kiszámíthatatlanabbá vált. Ennek tudatában kell június végig, a magyar uniós elnökség idején, fontos döntéseket hozni. A véghatározatok bizonyára később születnek meg, de közös erővel kell kialakítani például a mezőgazdasági politikát. A huszonhét tagországnak más és más az európai filozófiája, ezért is fontos, hogy az Európai Parlament szerepe növekedjék.

Új tényezőként a piacok fontosság értékelődött fel, s ezzel egy időben jelentkezett az eladósodás problémája. Hatékony diplomáciára van szükség, hiszen olyan feladat ennek a kérdésnek a megoldása, mintha "macskákat próbálnánk nyájba terelni".

A feladatokat a "3 P" jellemzi, angolul: Poverty, Pollution, Population. (Magyarul talán "3 SZ"-ről beszélhetünk: szegénységről, szennyezésről és szaporodásról.) Ezek olyan kérdések, amelyekre a magyar uniós elnökség idején is összpontosítani kell, így például a roma problémára, amely nem csak Magyarországot érinti. E téren alapvető lehet a foglalkoztatottság és az oktatás.

Mit hoz a jövő? Erre a kérdésre még nem tudjuk a pontos választ, de bizonyos, hogy erős összefogásra van szükség, hogy Európa szembenézhessen a kihívásokkal - mondta londoni előadásában Martonyi János.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Újra igényelhető a Covid-oltás – íme minden részlet, kinek, mikor, hol

December elejétől igényelhetők a térítésmentes Covid-vakcinák a háziorvosoknál, a gyerekek pedig a nagyobb egészségügyi intézményekben kaphatják meg az oltást, az oltópontokat nem nyitják újra. A 12 éven felüliek számára 100 ezer adag, a 12 éven aluliaknak 800 többadagos védőoltás áll rendelkezésre, nagyobb igény esetén azonban van lehetőség további rendelésre is – mondta az InfoRádióban Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi főosztályának osztályvezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.29. péntek, 18:00
Nagy Márta a berlini Collegium Hungaricum igazgatója
Méhes Márton a bécsi Collegium Hungaricum igazgatója
Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, kivédhetetlen támadást indított Moszkva – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Kiderült a válasz a háború egyik legkényesebb kérdésére, kivédhetetlen támadást indított Moszkva – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Az ukrajnai orosz invázió kezdetétől fogva nincsenek biztos információk arról, hogy pontosan mekkora veszteségek érik a feleket a háborúban. A The Economist friss elemzése viszont megválaszolja a kényes kérdést.Az orosz erők újabb nagyszabású légitámadást hajtottak végre Ukrajna ellen, elsősorban az ország energetikai infrastruktúráját célozva. Az ukrán légvédelem sikeresen hárította a támadások jelentős részét, azonban több találat is érte az ukrán létesítményeket - számolt be az Ukrajinszka Pravda. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×