Az elmúlt évben a nyugdíjas társadalom férfi tagjainak közel fele állandó ápolásra szorult. A nőknél ez a helyzet még rosszabb: 67 százalékuk képtelen ellátni magát. Az egyik legnagyobb betegbiztosító társaság, a Barmer most készült tanulmánya szerint a legtöbben azért szorulnak ápolásra, mert szellemileg leépültek.
A Barmer felmérésből kitűnik az is, hogy a folyamat negatív irányba mutat, mert alig tíz évvel ezelőtt még jóval kevesebb volt az ápoltak száma. Ez elsősorban az életkor fokozatos kitolódásával függ össze. A német nők átlagos életkora már megközelíti a 81 esztendőt, míg a férfiaké alig 74 év.
Alig ötszáz évvel ezelőtt az átlagéletkor ennél bő tíz évvel volt alacsonyabb. Egybehangzó vélemények szerint ez a tendencia gyorsulóban van, és nem kizárható, hogy az évszázad közepén már megközelíti a száz évet is. Mindez azonban együtt jár az időskori elbutulásban szenvedők számának emelkedésével is, ami súlyos terhet ró az aktív társadalomra.
A Barmer betegbiztosító tanulmánya sötét színekben festi a jövőt, rámutat ugyanis arra, hogy idővel minden második idős nőre és harmadik idős férfira öregkori elbutulás vár. Noha a gyógyszergyárak megfeszített erővel folytatják a kutatást a demencia ellenszerének kifejlesztése érdekében, eddig nem sok eredményre jutottak. A kutatásra a betegbiztosítók is jelentős összegeket áldoznak, ugyanis a demenciától szenvedők ellátása évente legalább tízezer euróval többe kerül, mint a szellemileg még frisseké.