eur:
413.39
usd:
391.72
bux:
78795.62
2024. november 28. csütörtök Stefánia

"Köszönjük, távozunk"

Az átlagbér háromszorosára tartanak igényt a cseh orvosok, különben az év végén felmondják a munkaszerződésüket.

A Hospodárské Noviny című gazdasági napilap értesülése szerint eddig, már több mint 4000 csehországi orvos írta alá azt a nyilatkozatot, amelyben kötelezik magukat arra, hogy az év végén felmondják munkavállalási szerződésüket a kórházakban, ha nem emelik a bérüket.

A "Köszönjük, távozunk" elnevezésű nyilatkozatban szereplő felhívás szerint az orvosok azt akarják, hogy az átlagfizetésük a mindenkori országos átlagbér jelenlegi másfélszereséről a háromszorosára emelkedjen.

Számítások szerint ez azt jelenti, hogy egy kezdő orvos átlagfizetése a mai 18 ezer koronáról mintegy 35 ezerre, azaz több mint 380 ezer forintra emelkedne. A legtapasztaltabb orvosok a mai 38 ezer helyett pedig a jövőben 71 ezer koronát, azaz közel háromnegyed millió forintot keresnének havonta.

A Cseh Orvosi Kamara szerint a követelés teljesítéséhez elég lenne, ha az egészségbiztosítók a mostaninál mintegy hárommilliárd koronával több pénzt juttatnának az egészségügyi rendszerbe a kórházak számára.

A tízmillió lakosú Csehországban jelenleg mintegy 48 ezer orvos dolgozik; ebből mintegy 16 ezren a kórházakban. Leos Heger, az egészségügyi tárca vezetője az orvosi kamara hétvégi kongresszusán kijelentette: ha valósággá válna a legrosszabb forgatókönyv, és az orvosok fele felmondana a kórházakban, akkor ő is kénytelen lenne távozni miniszteri bársonyszékéből.

"Ha mintegy hat-hétezer orvos felmond a kórházakban, akkor nekem valószínűleg le kell mondanom, s valaki másnak kell jönnie a helyemre. Nekem, hogy megőrizem becsületem, el kellene vonulnom valamilyen félreeső helyre, és képletesen főbe kellene lőnöm magam" - jelentette ki Heger, aki az egészségügyben is tervezett megszorító intézkedések ellenére élvezi az orvostársadalom többségének bizalmát.

Korábban már megígérte az orvosoknak, hogy teljesíti egyik régi követelésüket, és 2012-től lehetővé teszi a kétszintű egészségügyi biztosítást. Ugyancsak biztosította az orvosokat arról, hogy az egészségügyi ellátásban folyamatosan emelkedni fog a páciensek önrészesedése, s számos szolgáltatás pénzért lesz megvásárolható.

A cseh orvosok nagy része a külföldi munkavállalást fontolgatja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kormánybejelentés: plusz hat hónap a lakossági kamatstopnak
Kormányinfó

Kormánybejelentés: plusz hat hónap a lakossági kamatstopnak

Pénteken Orbán Viktor bejelenti, ki lesz az új jegybankelnök. A kormány aggódik Oroszország és a NATO konfliktusa miatt, idehaza viszont nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem választást - derült ki a Kormányinfón. Gulyás Gergely reagált a feljelentéséről szóló közlésre, ahogy az izraeli kormányfő meghívására irányuló kérdésekre is. Üzent továbbá a távozó David Pressman amerikai nagykövetnek.

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. A szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ez a fennálló adósságnak kevesebb mint egyharmadát fedezi.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
415-ig ütötték a forintot az euróval szemben a kormány bejelentései után

415-ig ütötték a forintot az euróval szemben a kormány bejelentései után

Tovább esett a forint a csütörtöki kereskedésben, délelőtt egészen 415-ig ütötték az euróval szemben, ami új kétéves forintmélypontot jelentett. A forint esése napok óta teljesen kilóg a régiós devizák trendjéből, így a forint új történelmi mélypontra bukott a lengyel fizetőeszközzel szemben. Délelőtt aztán hirtelen erősödött kicsit a forint 414-ig. A magyar devizát a jegybankelnök-választás körüli bizonytalanság és a globális geopolitikai helyzet, különösen az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokra is kockázatot jelentő szankciók is nyomás alatt tartják, miközben elemzők taktikai vásárlási lehetőségeket is látnak a magyar devizában.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×