eur:
412.83
usd:
391.1
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Az emberek pénztárcája is megérezte a sztrájkot

A nyugdíjreform elleni tiltakozásul kirobbant sztrájkok miatt Franciaország "hajszálnyira volt a teljes gazdasági katasztrófától" - legalábbisezt állítja a környezetvédelmi miniszter, akit a média egyre inkább a jelenlegi miniszterelnök utódaként kezel. Az energiaipart is felügyelő Jean-Louis Borloo szerint az üzemanyaghelyzet várhatóan csütörtökre normalizálódik az országban, addigra a tervek szerint az összes benzinkutat sikerül újra ellátni.

Egyelőre még nem tudni, pontosan mekkora kárt okoztak a nyugdíjreform elleni tiltakozások Franciaországnak, de a végösszeg valószínűleg több milliárdra rúg majd. Christine Lagarde gazdasági miniszter a múlt héten napi 400 millió euróra, mai árfolyamon közel 110 milliárd forintra becsülte a sztrájkolók által okozott bevételkiesést, a Total olajipari társaság vezetése pedig hétfőn úgy vélte, hogy az olajfinomítók dolgozóinak csaknem egy hétig tartó munkabeszüntetése 100 millió eurós kárt okozott az ágazatnak.

Az olajszektor dolgozói egyébként pénteken szavaztak a sztrájkok felfüggesztéséről, de az időközben leállított finomítók újraindítása több napig is eltarthat. Egyebek mellett ezzel magyarázható, hogy a francia benzinkutak egy része üzemanyaghiány miatt még hétfőn is kénytelen volt zárva tartani. Az ágazat leállása egyébként a lakosság pénztárcáját is érzékenyen érintette, a bonyolultabb ellátás miatt az üzemanyagárak ugyanis helyenként tíz százalékkal emelkedtek meg.

Az élet a dél-franciaországi Marseille-ben is lassan visszatér a normális kerékvágásba, az ottani kikötői munkások ugyanis nem kevesebb, mint harminchárom napon keresztül sztrájkoltak, ami az eddigi számítások szerint legkevesebb 600 millió eurós kárt okozott a gazdaságnak.

Összességében azt lehet mondani, hogy vége a nyugdíjreform elleni tiltakozási hullámnak, az országgyűlés által a múlt héten megszavazott, a nyugdíjkorhatárt 60-ról 62 évre felemelő törvényt Nicolas Sarkozy államfő várhatóan november közepén írja alá. A szakszervezetek ennek megakadályozására november 6-án még egy utolsó, országos szintű tiltakozónapot tartanak, amelytől a szélsőbal amúgy azt reméli, hogy az ismét "lángba boríthatja" az országot.

Egyelőre nem lehet megmondani, mekkora ennek a valószínűsége, az azonban biztos, hogy a kedélyek távolról sem nyugodtak meg Franciaországban. A pilóták és a légi utaskísérők egy része például november 5 és 8-a között sztrájkolni akar, mert egy leendő törvény szerint egyes béren kívüli juttatásaik a jövőben adókötelessé válnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×