eur:
412.82
usd:
390.98
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Törökök és kurdok csapnak össze Londonban

A rendőrségnek csak visszaszorítani sikerült az egymással háborúzó török és kurd bandákat, felszámolni nem. A bevándorlók gyermekei látszólag semmitől sem tartanak, a Scotland Yard pedig tehetetlennek tűnik.

Tottenham és Hackney két olyan kerülete a brit fővárosnak, amely közel fekszik Wood Greenhez, ahol különösen sok magyar él. Ezeken az északkelet-londoni utcákon az elmúlt években intenzívvé vált két banda, a Tottenham Boys és a Hackney Turks háborúja. A csoportok harcában az elmúlt évben két, húszas éveinek elején járó fiatal halt meg, és gyilkosaikat máig sem találják.

A bandák egy része etnikai alapon szerveződik, a Hackney-ben például a helyi kurd fiatalok hoztak létre erőszakos csapatot. Ennek tagjai először csak verekedtek másokkal, később azonban kábítószerrel és pénzmosással is foglalkozni kezdtek. Újabban már luxuskocsikban furikáznak, pedig a legtöbbjük nem dolgozik - mondta egy helyi közösségi vezető.

A kerület parlamenti képviselője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a bandák a török közösségen belül is nagy hatalommal bírnak, és jobban oda kellene figyelni rájuk. "Több törökül beszélő rendőrtiszt kell, azt hiszem; az emberek félnek a védelmi pénzeket szedő és pénzmosással foglalkozó gengektől" - mondta David Lammy. A Scotland Yard közölte: huszonnégy törökül tudó tisztje van, akik nemrég törökországi tanulmányúton vettek részt, és most különleges kiképzését kapnak.

Nem tartanak semmitől

Az erőszak valójában nem új keletű: 2002-ben abban a londoni utcában volt nagy lövöldözés, ahol a város egyik magyar boltja is található. Az egyik gengsztert a piros lámpánál, a Range Roverjében lőtték le, ötéves fia túlélte a támadást.

A bandatagok már akkor egymásnak esnek, ha úgy érzik, hogy nem kapták meg az általuk sajátosan értelmezett "tiszteletet". Az említett kerületekben 2009-ben például azután jelentek meg gépkarabélyos rendőrök az utcán, mert a Bombalicar és a Tottenham Boys két tagja összeszólalkozott egy billiárdteremben. Pár héttel később egy motoron érkező merénylő agyonlőtt egy zöldségest - tévedésből. A 20 ezer fontos nyomravezetői díj ellenére a támadót eddig nem találták meg.

Előfordult olyan is, hogy a rendőrség egy golyóálló mellényt viselő fiatalt állított meg az utcán, aki azzal hencegett: embereinek jobb fegyverei vannak, mint a különleges rendőri egységnek. A húszéves Yusuf Arslan pár héttel később ezt egy tottenhami utcán be is bizonyította: leállított egy furgont és golyózáport zúdított rá - a BBC szerint Agram típusú, horvát gyártmányú automata fegyveréből. A kocsiban ülők azért maradtak életben, mert beletapostak a gázba és elmenekültek. Később egyébként magát Arslant is meglőtték, de egy műtét megmentette életét, szeptemberben viszont gyilkossági kísérlet miatt elítélték.

Szociológusok szerint a fiatalok második családra lelnek a bandákban. A bevándorló szülők általában éjjel-nappal dolgoztak, a gyerekek viszont a nyelvi akadályok miatt is, rosszul tanultak az iskolákban. Vonzza viszont őket a fogyasztói kultúra, miközben szakadék támadt köztük és a felnőttek között. Janroj Keles, a londoni Metropolitan Egyetem kutatója szerint hasonló gondokkal küzdenek Berlinben és Hamburgban is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×