Egy online támadást akár néhány másodperc alatt végre lehet hajtani, ezért el kell felejteni az időről és térről szóló hagyományos fogalmakat - olvasható az amerikai légierő most közzétett kézikönyvében. A dokumentum jobbára száraz rövidítések listája, de néhány forgatókönyvet is leír. Az anyag szerint az online hadviselés célja lehet például olyan villamosenergia-rendszerek kikapcsolása, amelyek létfontosságúak az ellenséges vezetés számára.
A dokumentum szerzői szerint már most naponta több millió támadás ér otthoni és irodai hálózatokat az Egyesült Államokban, az ellenség pedig képes elrejteni személyazonosságát és a behatolás tényét is a nemzetközi adatforgalom tengerében. A kötetből ugyanakkor nem derül ki az, hogy felkészült-e hasonló támadások végrehajtására az amerikai hadsereg. Egyes szakértők szerint egyelőre az sem világos, hogy az online hadviselés kinek a hatáskörébe tartozna.
Noah Shachtman, az internettel foglalkozó Wired magazin írója, és a Brookings Kutatóintézet tagja szerint "a támadó hadműveletek szupertitkosak", a publikált kézikönyv pedig néhol nevetséges. Megemlíti például azt a tíz dolgot, amit kerülnie kell a légierő állományának, így azt, hogy ne nyissák meg az ismeretlen feladótól érkezett csatolt fájlokat. "Ez olyan, mintha azt mondanák: Ez egy pisztoly. Ne fordítsa az arca felé!" - jegyezte meg a szakértő.
Függés
A dokumentum boncolgatja azt a kérdést is, hogy a katonai és a polgári társadalom is hálózatfüggővé vált: a kommunikáció, a pénzműveletek, a gyártási eljárások irányítása és a közművek vezérlése és elosztása is azokon keresztül történik. Az ellenséges szándékú csoportok olcsó eszközökkel tudnak kárt okozni az interneten, vagy megsemmisíteni hálózatokat. Öt évvel ezelőtt hackereknek sikerült például megszerezniük a légierő 37 ezer tagjának személyes adatait.
A közelmúltban Irán állította azt, hogy a rendszerbe atomlétesítményeit támadó vírusok kerültek, amelyek azért készültek, hogy megzavarják az erőművek működését. Teherán utalt arra, hogy Amerika vagy Izrael állhat az akció mögött.
De hogyan is védekezhet egy ország az online támadások ellen? A kézikönyv szerint nem kell minden egyes hálózatot védeni, ahogy a légtér minden egyes szektorát sem lehet. Az amerikaiak ugyanakkor létrehoztak egy Online Főparancsnokságot.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit