Kadhafi ezredes nyári, olaszországi útján letért az autópályáról és így talált rá Antrodoco városára. A helyiek örömmel fogadták és közös képeket készítettek, erre válaszul a líbiai vezető elhatározta, hogy ásványvíz-palackozó üzemet nyit náluk, egy 16 millió eurós beruházás részeként - írja a Financial Times.
A sokáig páriaként kezelt Kadhafi eme vállalkozása azonban inkább csak érdekesség. Olaszországban a líbaiaiak komolyabb üzleti lépései viszont aggodalmakat váltanak ki: szeptemberben az igazgatótanács megszabadult Alessandro Profumótól, a legnagyobb olasz bank, az UniCredit vezérigazgatójától. A lépést az váltotta ki, hogy Profumo ténykedése idején Líbia közel hét és fél százalékosra növelte tulajdonrészét a bankban.
Ezen felül részben líbiai tőke működteti a Fiatot és tartja fenn a szintén torinói Juventus futballklubot, Tripoli most akar betársulni a líbiai olaj- és gázmezőket kiaknázó olasz energiaóriásba, az Eni-be is.
Olaszország két éve írt alá barátsági szerződést volt gyarmatával, és azt ígérte, hogy több milliárd eurót fektet be az észak-afrikai országban kártérítés gyanánt.
Kadhafi nyári látogatását arra használta ki, hogy kampányolt: az európaiak térjenek át az iszlámra, majd közölte, ha fizetnek neki, megállítja az Európába igyekvő fekete afrikaiakat. Nem sokkal később egy az olaszoktól kapott líbiai őrnaszád, olasz tiszttel a fedélzetén tüzet nyitott egy olasz halászhajóra.
Olasz politikusok nyílt nemtetszésüknek adnak hangot: A reálpolitika nem jelenthet térdre ereszkedést - mondta Gianfranco Fini, az olasz parlament elnöke, Berlusconi miniszterelnök Kadhafival fenntartott barátságáról.
Míg a helyiek vegyes érzelmekkel fogadják, hogy a líbai vezér náluk akar beruházni, addig Androdoco város polgármestere arról beszélt a Financial Timesnak, hogy a pénznek nincs szaga.
Kadhafi ötven embernek adna munkát a városkában, ahol magas az állástalanok száma. Az egyik helyi fagylaltozó közben az ezredes újabb látogatására várva az ő tiszteletére kitalált jégkrém-különlegességet kezdett el árulni.