eur:
412.52
usd:
390.37
bux:
79034
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Depardieu beszólt a francia nyugdíjreform ellen tiltakozóknak

Tovább radikalizálódik a nyugdíjreform elleni tiltakozás Franciaországban. A háttérben azonban már látszanak a gyengülés első jelei. Hétfő reggel országszerte körülbelül ezer benzinkút volt kénytelen zárva tartani az üzemanyaghiány miatt, miközben vasárnap estétől a közúti fuvarozók is bekapcsolódtak a gazdaság megbénítását célzó műveletbe. Ez utóbbiak egy Párizs környéki autópályán lassítják a forgalmat, mások néhány nyugat-franciaországi ipari terület felé vezető utat zártak le. A kialakult hangulatot egyébként jól érzékelteti, hogy a sztrájkok okán a magát a politikától amúgy távol tartó Gérard Depardieu is megszólalt.

A szombaton megtartott országos demonstráció után, amely a tiltakozás enyhe gyengülését mutatta, most mindenki a keddi újabb fordulóra készül. Az elemzők sorsdöntőnek nevezik ezt a napot, a szenátus ugyanis elvileg szerdán fogadja el a nyugdíjreform teljes és végleges változatát.

Nem véletlen tehát, hogy az érdekvédők igyekeznek a lehető legerőteljesebben fellépni. Marseille-ben például a kikötői munkások mellett immár a köztisztaságban dolgozók is sztrájkba léptek, emiatt a város napok óta szemétáradatban fuldoklik. A tizenkét kőolaj-finomító mindegyikében sztrájkolnak, mások az üzemanyagraktárakhoz vezető utakat igyekeznek lezárni, a diákok pedig keddre az egész iskolahálózatot meg akarják bénítani.

A vasárnap este a televízióban nyilatkozó francia miniszterelnök azt mondta, hogy a nyugdíjreformot mindenképpen végigviszik, mert anélkül a nyugdíjrendszer összeomlik. Ugyanakkor biztosította a lakosságot, hogy nem lesz üzemanyaghiány, mert a tározókhoz vezető utakat szükség esetén a rendőrséggel fogják felszabadíttatni. Ennek ellenére az emberek továbbra is spájzolnak, a kormány szerint kizárólag ennek tudható be, hogy egyes helyeken zárva maradtak a benzinkutak.

Bár a lakosság 52 százaléka továbbra is demonstráció-párti, a tiltakozás helyenként kezd nevetséges színezetet kapni. A diákok például, akiket a radikálisabb szakszervezetek és a szocialista vezetők egy része hívott az utcára, szemmel láthatóan nem értik pontosan a reform tétjét, és bár megmozdulásaik inkább egy vidám utcai bulira hasonlítanak, azok sokszor erőszakba torkollanak.

Mindeközben a szakszervezetek közötti eddig példásnak tűnő egyetértés is a végéhez közeledik, a középvezetőket tömörítő szervezetek képviselői jelezték, hogy számukra a keddi lesz az utolsó tüntetés. A többiek vezetői - legalábbis az elemzők szerint - szeretnék abbahagyni a sztrájkot, de nem tudják, hogyan tegyék ezt meg anélkül, hogy a bázis radikális része le ne árulózná őket.

A kialakult hangulatot egyébként jól érzékelteti, hogy a sztrájkok okán a magát a politikától amúgy távol tartó Gérard Depardieu is megszólalt. Az egyik legismertebb és legnépszerűbb francia színész egy Abu Dhabiban tartott filmbemutatón nemes egyszerűséggel "röhejesnek" nevezte a szakszervezetek által szervezett tiltakozási hullámot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×