eur:
412.32
usd:
390.2
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

A benzinkutak "kiszárításával " szorítják sarokba a kormányt

A szokásosnál lényegesen többen vásároltak üzemanyagot hétfőn az emberek Franciaországban a keddi újabb országos tiltakozó akció miatt. A nyugdíjreformot ellenző, egyre inkább bekeményítő szakszervezetek egy része ugyanis a benzinkutak "kiszárításával" próbálja meghátrálásra kényszeríteni a kormányt. Az emberek elhúzódó konfliktusra számítanak, az érdekvédők ugyanis számos helyen határozatlan ideig meghosszabbítható sztrájkot jelentettek be.

A Fillon-kabinet egyelőre tartja magát a korábban bejelentett menetrendhez, a képviselőház után immár a szenátus is megszavazta a nyugdíjreform legfontosabb elemeit: a nyugdíjkorhatár 60-ról 62 évre való felemelését, illetve azt, hogy aki a törvényben előírtnál rövidebb ideig fizetett nyugdíjjárulékot, csak akkor kaphat teljes összegű nyugdíjat, ha 67 éves korig dolgozik a korábbi 65 helyett.

Bár a szakszervezetek az utóbbi napokban különösen ez utóbbi változás ellen tiltakoztak, mondván, az azokat a nőket sújtja, akik gyermeknevelés miatt megszakították karrierjüket, a lényeg továbbra is változatlan: a munkavállalók nem akarnak hallani a nyugdíjkorhatár felemeléséről.

A kialakult feszültséget talán a Földközi-tengeri kikötőmunkások immár harmadik hete tartó sztrájkja érzékelteti a legjobban. Az erősen baloldali CGT szakszervezet által uralt területen dolgozók az elmúlt napokban nyíltan kimondták: az ország üzemanyag-ellátásának ellehetetlenítésével fogják tárgyalásra kényszeríteni a kormányt.

A déli kikötők környékén összesen 53 hajó, köztük 35 olajszállító vesztegel kirakodásra várva, a francia olajfinomítók pedig az elmúlt napokban a nyersanyaghiány miatt fokozatosan csökkentették tevékenységüket.

Sőt, a szakszervezetek kedden bejelentették, hogy a sztrájktevékenységük részeként leállítják Franciaország második legnagyobb kőolajfinomítóját, amely az ország nyugati részében működik és amely a francia Total tulajdonában van. Az előrejelzések szerint, ha a blokád folytatódik, úgy jövő héten már nem lesz üzemanyag a marseille-i és a lyoni benzinkutaknál. Korzika szigetén egyébként már egy hete akadozik az ellátás.

A helyzet egyre inkább elmérgesedni látszik a munkáltatók és a munkavállalók között is. Marseille-i cégvezetők egy csoportja például egyoldalas fizetett hirdetést tett közzé a Les Echos gazdasági napilap keddi számában. "A világ legjobb munkája: legyen Marseille-ben kikötői darukezelő" címmel megjelent ironikus felhívásában a "Ne nyúlj a kikötőmhöz" nevet viselő csoport arról tájékoztat, hogy az említett munkások bruttó havi négyezer eurót keresnek, évi nyolchetes szabadságra jogosultak és heti 18 órát dolgoznak, majd a sztrájk azonnali abbahagyására szólítanak fel.

Annak ellenére, hogy kedden ismét komoly fennakadások lesznek a tömegközlekedésben, a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint az emberek 71 százaléka továbbra is támogatja a tiltakozást, de a megkérdezettek csupán 31 százaléka szeretné, ha azok több napig is eltartanának. A mostani sztrájk egyébként egy hónap leforgása alatt immár a negyedik megmozdulás, és a nyomás fenntartása érdekében a szakszervezetek szombaton újabb akciót tartanak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×