eur:
412.32
usd:
390.2
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Facebook, avagy a barátkozás művészete

A közösségi oldalak, köztük a fenomenális sikert elért Facebook, immár tudományos kutatások tárgyává váltak. Egy amerikai egyetem például azt vizsgálta, miként lehet a leggyorsabban elveszíteni facebookos barátainkat.

A Facebook történetéről, illetve alapítójáról, Mark Zuckenbergről már film is készült, és a beszélt nyelvbe - nem csak az angolba - is bekerültek sokak bánatára az oldalon szereplő kifejezések. Az egyik, a magyarban is használt "lájkolás", egy másik pedig a "defriending". Ez utóbbi azt jelenti, hogy valakit törlünk barátaink listájáról. De hogyan is lehet elveszíteni facebookos barátainkat? - ezt kutatta a Coloradói Egyetem.

Sok felhasználó nagyon távoli ismerősöket is bejelöl, vagy olyanokat, akik valamikor a hasznára lehetnek, így nem csoda, ha mások az effajta "barátokat" törlik.

A kutatók szerint az online "barátságmegvonás" folyamata nem különbözik a való élettől. Az első számú ok az, ha valaki egy és ugyanazt a témát ismételgeti unalomig a Facebookon - ez arra hasonlít, mint amikor nem akarunk olyasvalaki mellé ülni, akitől csak ugyanazokról a dolgokról hallunk. Ezt követi a politizálás és vallás. A felmérésben résztvevőket a durva és rasszista megjegyzések is az ismerősök törlésére ösztönözték, bár vannak, akik ez utóbbival vitába szállnának és azt mondanák, ezzel a viselkedéssel szerezni is lehet barátokat, nem csak elveszíteni. A megszakadó szerelmi kapcsolatok szintén facebookos törléshez vezethetnek.

A tanulmány ugyanakkor nemcsak szigorúan online szempontból vizsgálja a barátvesztés folyamatát. A facebookos baráttörlés 57 százalékban az online viselkedésre vezethető vissza, de az esetek 27 százalékában a való életben történt események miatt szabadulnak meg a felhasználók az ismerőseiktől. Felmerül persze a kérdés, hogy érdemes-e egyáltalán a közösségi oldalakra úgy tekinteni, mintha azok nem lennének a való élet részei.

Christopher Sibona, a jelentés szerzője azt is kimutatta, hogy a Facebook-kapcsolatokban hierarchia uralkodik: azok, akik bejelölnek, sokkal gyakrabban veszítenek barátokat. Azok, akik általában visszaigazolnak, erősebb pozícióban vannak a kétoldalú viszonyban, és ők azok, akik inkább törölnek embereket a listájukról.

Az előbb említett "defriend" szó az év szavává vált a New Oxford Amerikai Szótárban. A felhasználók által privát szférájuknak tartott Facebookkal jobb óvatosnak lenni - egy idei felmérés szerint, legalábbis a tengerentúlon - a potenciális munkaadók több mint fele ránéz a jelentkező státuszüzeneteire. Ezen dőlhet el tehát, hogy behívnak-e valakit állásinterjúra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×