Mahmud Abbasz palesztin elnök korábban azzal fenyegetőzött, feláll a tárgyalóasztaltól, ha az izraeliek folytatják az 1967-es háború után megszállt Ciszjordániában a zsidó telepek építését. A múlt héten felgyújtottak egy mecsetet, amit a telepesek számlájára írták - és ami további nyomást gyakorolt Abbaszra azért, hogy hagyja abba a megbeszéléseket. A palesztin elnök azonban egyelőre kivár.
Közben az izraeliek is jelezték, hogy hajlanak valamiféle kompromisszumra. A washingtoni izraeli nagykövet megerősítette: Amerika bizonyos ajánlatokkal arra ösztönzi Izraelt, hogy fékezze a telepek bővítését. Az építkezések folytatására meghirdetett moratórium nemrég járt le.
Megfigyelők érdekes módon azt is a megbékélés felé tett lépésként értékelik, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök is támogatta a sok bírálatot kapott "hűségeskü" ötletét. Az izraeli keményvonalasok szerint a nem zsidó bevándorlóknak hűséget kell tenniük a zsidó államra. Ennek támogatásával Netanjahu úgymond engedményeket akar kicsikarni a kormányban helyet foglaló keményvonalas pártoktól a telepek ügyében.
A hétvégén ül össze az Arab Liga tanácskozása, amely azonban várakozások szerint a palesztinok térfelére passzolja a labdát - várhatóan nem szólít fel a béketárgyalások leállítására, mert az komoly visszalépés lenne, de a palesztinokra bízza a döntést.
A kulisszák mögött a közvetítéssel foglalkozó amerikai tárgyalók kétségbeesetten próbálják tető alá hozni a megegyezést és sínen tartani a béketárgyalásokat.
Nabil Saat palesztin főtárgyaló csütörtökön azt mondta: elfogadják azt az amerikai javaslatot, hogy Izrael 60 napra állítsa le a telepépítést. Ezt az időt a majdani izraeli-palesztin határról folyó tárgyalásokra lehetne felhasználni. Amikor megegyeztek a határról, Izrael folytathatja az építkezést azokon a területeken, amelyeket várakozása szerint meg fog tartani, a jövendő palesztin állam területén viszont le kell állítania a munkákat. "Elfogadtuk a kéthónapos moratóriumot, azzal a feltétellel, annak lejártakor meglesz a megállapodás a határról. Ha nincs megállapodás, meg kell hosszabbítani a tilalmat" - mondta Saat. A palesztinok korábban az építkezések teljes leállítását követelték.
Ciszjordániában 300 ezer zsidó telepes él, Kelet-Jeruzsálemben pedig - melyet a palesztinok fővárosuknak akarnak - 180 ezren. Az amerikaiak hatalmas nyomást gyakorolnak a felekre a megegyezés érdekében, mert Obama elnök azt akarja, hogy egy éven belül megállapodjanak a palesztin állam létrehozásáról - ennek azonban feltétele az is, hogy a palesztinok elismerjék Izraelt.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit