eur:
412.44
usd:
390.42
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Újabb nagy pofont kapott az Obama-kormány

A washingtoni Fehér Ház megakadályozta, hogy a kormány szolgálatában álló tudósok informálják a közvéleményt a Mexikói-öbölben történt olajszennyezés legrosszabb forgatókönyveiről - áll az elnök által kinevezett bizottság jelentésében. Mindez újabb csapást mér Obama pártjára a közelgő kongresszusi választások előtt.

A Mexikói-öbölben történt katasztrófára adott kormányzati választ elemző bizottság előzetes jelentése bírálta a kormányt, amiért a kezdetekben az illetékesek, úgymond, túlságosan optimista módon álltak Amerika legsúlyosabb olajszennyezéséhez.

A vád szerint a kormányzat megtiltotta szakértőinek, hogy felvázolják a közvéleménynek a lehetséges legrosszabb forgatókönyveket. A Fehér Ház szerint nem titkoltak el semmit. A megállapítás roppant kínos Barack Obamáéknak, mivel a bizottságot éppen az elnök nevezte ki.

A Nemzeti Olajszivárgás Bizottság névre keresztelt testület szerint a Fehér Ház felügyelte az olajkatasztrófáról szóló információ kiadását az április 20-i robbanás után. A döntő fontosságú első tíz napban a kormány reakciója "késett", a parti őrség illetékesei pedig "túlzottan bizakodóan" azt sugallták, hogy az olajkút tulajdonosa, a British Petroleum meg tud birkózni a történtekkel.

A kormány tudományos szakértőit azzal vádolták meg, hogy először alulbecsülték a Mexikói-öbölbe ömlő olaj mennyiségét, majd túlbecsülték azt, hogy mennyi párologhatott el, vagy kerülhetett ki a vízből.

A jelentés név szerint említi Barack Obama energetikai tanácsadóját, Carol Brownert, aki -a szerzők szerint - helytelenül állította azt a televízióban, hogy az olaj háromnegyede eltűnt. A Fehér Ház emellett megakadályozta, hogy a szakértők a szivárgásról szóló legpesszimistább becsléseiket közzétegyék - áll az anyagban. A testület tagjai ezt kormányszakértőkkel való interjúikra alapozzák.

A Fehér Ház szerint a belügyminiszter és a mentesítést koordináló főmegbízott, Thad Allen, a parti őrség volt tengernagya is nyilvánosan közölte: több mint négymillió gallon olaj ömölhet a tengerbe a legrosszabb esetben. A BP saját becslése azonban közel hétmillió gallon volt. A kormányhatóságok később kis mértékben növelték a becsült mennyiséget, ám a bizottság szerint ezt soha nem tették közzé. A kormányzat ragaszkodott a saját becsléséhez, amely végül 12-szer kisebb mennyiségről szólt, mint amennyi olaj valójában a tengerbe került - közölte a bizottság.

Azt is a szövetségi hatóságok számlájára írják, hogy egyes déli államokban túl sok úszó gátat feszítettek ki a vízen. Állítólag azért, mert a kármentést végzők parancsba kapták, hogy "boldoggá kell tenni a helyi önkormányzatokat".

Néhány héttel a kongresszusi választások előtt az anyag muníciót ad Obama és a demokraták politikai ellenfeleinek, mert erősíti azt a meggyőződést, hogy a Fehér Ház nem tudott megbirkózni a katasztrófa támasztotta feladattal. A Macondo néven ismert olajkutat végül a BP mérnökeinek sikerült eltömíteniük szeptember végén.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×