eur:
401.45
usd:
345.55
bux:
97958.26
2025. június 24. kedd Iván

"A megszorítások folytatása az Európai Unió végéhez vezethet"

Az európai országoknak a piacok nyomása ellenére nem szabadna túlzó megszorító intézkedéseket bevezetniük, véli két neves gazdasági szakértő, a Nobel-díjas Joseph Stiglitz, valamint Olivier Blanchard, a Nemzetközi Valutaalap egyik francia vezető közgazdásza. Stiglitz, aki 1997 és 2000 között a Világbank alelnöke volt, a Le Monde című napilapnak adott interjúban egyenesen úgy véli, hogy a megszorítások folytatása az Európai Unió végéhez vezethet.

Európának szolidaritásra és empátiára, nem pedig megszorításokra van szüksége, ez utóbbi ugyanis a munkanélküliség további erőteljes növekedéséhez, azzal együtt pedig gazdasági visszaeséshez vezethet - hangsúlyozza az amerikai professzor. Szerinte az egyik lehetséges megoldás az lehetne, hogy uniós szinten egy olyan szolidaritási alapot hoznak létre, amelyből segíteni lehet a bajba került tagállamokat.

Joseph Stiglitz szerint a kormányzati hibák ellenére a görög krízist alapvetően a nemzetközi gazdasági válság idézte elő, akárcsak Spanyolországban. A közgazdász úgy látja, hogy az euró életképessége még megvédhető, ám figyelmeztet: ha az Unió továbbra is a jelenlegi, megszorításokat szorgalmazó politikáját folytatja, úgy az összeomlás be fog következni.

Szerinte a jelenlegi helyzetben óhatatlanul eljön az a pillanat, amikor a görögök, a spanyolok és a portugálok megkérdőjelezik a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió által előírt intézkedések értelmét, és könnyen úgy dönthetnek, hogy visszatérnek a saját valutájukhoz, azzal ugyanis ismét teljesen kézbe vehetnék pénzügypolitikájuk irányítását.

Az eurózónához csatlakozni készülő államok számára elgondolkodtató lehet Olivier Blanchard kategorikus kijelentése, aki Görögország kapcsán azt mondta: az egységes valuta bevezetésével a görögök lemondtak arról a lehetőségről, hogy valutájuk leértékelésével válaszoljanak a válságra, így két lehetőségük maradt: a keresetek drasztikus csökkentése, illetve a versenyképességük növelése.

Ezzel együtt a közgazdász Stiglitzhez hasonlóan óva inti a többi tagállamot a túlzott megszorításoktól, szerinte ugyanis a piacok most ébrednek rá a költségvetési hiányokkal kapcsolatos problémákra, ami túlzott aggodalmat eredményez.

Blanchard szerint a gond az, hogy a befektetők, különösen az amerikaiak, egy kalap alá veszik az európai országokat, és válogatás nélkül szabadulni akarnak az államkötvényektől. Ez a magatartás hisztériához és összeomláshoz vezethet, ezért a közgazdász szerint nagyon fontos, hogy az uniós országok "ne buzgólkodjanak" a piacok elvárásainak a túlteljesítésében.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.

Szakértő: példa nélküli, nagyon furcsa szuperkoalíció alakult Romániában

Bizalmat szavazott a kétkamarás román parlament a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Ilie Bolojan (PNL) vezette koalíciós kormánynak. Az új román kormány terveiről Szakáli István Lorándot, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×