eur:
403.32
usd:
351.52
bux:
98560.68
2025. június 23. hétfő Zoltán

Pakisztánban tilos a YouTube

Pakisztánban meghatározatlan időre nem lehet hozzáférni a YouTube-hoz. A videomegosztót - mint ahogy korábban a Facebook közösségi oldalt is - azért blokkolták a hatóságok, hogy elzárják az "istenkáromló tartalomtól" a lakosságot.

A Pakisztáni Telekommunikációs Hatóság először a Facebook blokkolására utasította az ország internet-szolgáltatóit, majd pár órával később sor került a YouTube-ra is.

A közösségi oldal azért vívta a hatalom haragját, mert online verseny folyt rajta, melynek célja: lerajzolni Mohamed prófétát - a próféta képi megjelenítése az iszlámban azonban tilos, és sok hívő istenkáromlásnak tartja. Utcai tüntetéseket is tartottak a "Mindenki rajzolja le Mohamedet Nap" elnevezésű Facebook-csoport ellen tiltakozva.

A YouTube-ot 2007-ben egyszer már betiltották az országban, mert azon "az iszlámost sértő videókat" nézhettek a felhasználók - jegyezte meg a Reuters.

A médiafelügyelő hatóság azt állította, hogy megpróbálta korlátozni a hozzáférést közel félezer linkhez, de mivel "az istenkáromló tartalom" újra és újra megjelent, ezért a teljes oldal blokkolása mellett döntöttek, majd a két oldal térfelére ütötte a labdát.

"Örülnénk, ha a két oldal vezetése kapcsolatba lépne velünk, hogy a vallási harmóniát szem előtt tartva, a lehető leghamarabb megoldjuk a kérdést" - közölte a hatóság. A döntéssel azoknak a felhasználóknak a hozzáférését is megszüntette, akik ellenezték a rajzversenyt - pedig ők többen voltak, mint a támogatók.

Nem lehetett hozzáférni a Wikipédiához és a Flickr fényképmegosztó oldalhoz sem, de a hatóság szóvivője azt mondta, hogy ennek csak technikai okai voltak.

A tilalom mögött technikai megfontolások is lehetnek: a YouTube és a Facebook a pakisztáni netes adatforgalom közel negyedét foglalta le. A szolgáltatók egy időre blokkolták az országban a BlackBerry okostelefonok internet hozzáférését is, ezt később azonban feloldották.

Pakisztánban élénk vita folyik az iszlám és a szólásszabadság kérdéséről. Bár az ország az Egyesült Államok szövetségese, a növekvő Amerika-ellenes hangulat miatt Washington valószínűleg óvatosan reagál majd, annak ellenére, hogy időről-időre bírálja azokat az országokat, ahol korlátozzák a szólásszabadságot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Beszállt Amerika az Irán elleni háborúba, hatalmas felfordulást okozhat a válaszlépés – Híreink az Irán-Izrael háborúról vasárnap

Az Egyesült Államok belépett az iráni–izraeli konfliktusba, miután éjjel az amerikai haderő légitámadást hajtott végre Iránban. Az ország urándúsító létesítményei teljes mértékben elpusztultak – jelentette be Donald Trump amerikai elnök Washingtonban helyi idő szerint szombat este, bár erre bizonyítékkal nem szolgált. Iránt békére szólította fel, különben újabb támadást helyezett kilátásba az amerikai elnök. Irán a nap folyamán két hullámban ballisztikus rakétákkal támadta Izraelt, kilőtték rájuk az 1500 kilogrammos robbanófejjel rendelkező Horramsár-4-est. Eközben az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania, a jemeni húszik pedig hivatalosan is bejelentették, hogy belépnek a konfliktusba Irán oldalán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×