eur:
413.01
usd:
391.64
bux:
0
2024. november 28. csütörtök Stefánia
Nyitókép: Pixabay

Mindenhova befészkeli magát: egy alattomos népbetegség is lehet a koronavírus szövődménye

Bár a legtöbben problémamentesen felépülnek az új koronavírusból, egy friss kutatás bebizonyította, hogy cukorbetegséghez vezethet a fertőzés.

Úgy tűnik, hogy a koronavírus azokat a sejteket is megtámadja és elpusztítja, amelyek a diabétesz kialakulását akadályozzák meg: ezzel az ismerettel felvértezve a kutatók most a megelőzés módját keresik.

"Korábbi laboratóriumi vizsgálatok azt sugallják, hogy a koronavírus képes megfertőzni az emberi bétasejteket. Azt is kimutatták, hogy a veszélyes vírus képes szaporodni ezekben az inzulintermelő béta-sejtekben, hogy több másolatot készítsen magából, és átterjedjen más sejtekre" – idézi az ABC News cikke Francis Collins, a National Institutes of Health igazgatójának egy nemrégiben megjelent blogbejegyzését.

Ezekhez most a Stanford Egyetem a Weill Cornell Medicine-nel közös kutatásai társultak: koronavírusban elhunyt betegek boncolásának során azt állapították meg, hogy

az új koronavírus nemcsak hogy meg tudja fertőzni a hasnyálmirigy bétasejtjeit, de csökkenteni tudja az inzulinszekréciót és egyes típusú cukorbetegséget alakít ki ezáltal.

"A vírus elpusztítja a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeit. Ez csökkenti az inzulinszintet, ami aztán közvetlenül magas cukorszinthez és egyes típusú cukorbetegséghez vezet" – mondta Jennifer Ashton, az ABC News orvosszakértője. Ezek a sejtek kifejezetten nagy veszélyben vannak, mivel olyan receptorokkal rendelkeznek, amelyek könnyen kapcsolódnak a koronavírushoz. Ha sikeresen tá,adja meg őket a patogén, alacsonyabb inzulintartalmú sejtekké alakulnak át. Ez arra is bizonyíték, hogy a SARS-Cov:2 képes megváltoztatni egy sejt jellegét.

Szerencsére bizonyos gyógyszerek, úgy tűnik, képesek ezt a folyamatot megakadályozni, de hatásuk bizonyításához még szükség van megfelelően nagy mintán végzett klinikai kutatásokra. A vírus ugyanakkor olyan módon károsíthatja a hasnyálmirigyet és alakíthat ki cukorbetegséget, amit nagyon nehéz gyógyszerrel visszafordítani. A sejtek pusztulása miatt lehetséges az is, hogy a betegeknek inzulinra lesz szükségük jóval azt követően is, hogy a koronavírust legyőzték. Collins szerint további vizsgálatokra van szükség annak megértéséhez, hogyan jut el a SARS-CoV-2 a hasnyálmirigybe, és milyen szerepet játszhat az immunrendszer a keletkező károsodásban.

A kutatók kiemelik, hogy a fertőzöttek esetében

figyelni kell a cukorbetegség kialakulásának lehetőségére.

Jennifer Ashton szerint aki átesett a fertőzésen és diabétesz jeleit mutatja, mindenképp vizsgáltassa ki magát.

  • "Szélsőséges szomjúságról és fokozott vizelésről,
  • akaratlan, jelentős fogyásról vagy
  • fáradékonyságról

beszélhetünk" – mondta el a gyanújelekről. Collins hozzátette: ez is felhívja a figyelmet arra, milyen fontos megelőzni a koronavírus-fertőzést magát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

Világháborúra figyelmeztetnek a németek – ez már a felkészülés kezdete

A német hadsereg egy kiszivárogtatott dokumentumban felkészülési stratégiákat vázol a gazdaság szereplőinek arra az esetre, ha Oroszország megtámadná a NATO keleti szárnyát. Kovács Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának rendészetelméleti- és történeti tanszékvezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a legtöbb európai ország hadserege, valamint a lakosság sincs felkészülve egy világháborúra, a mostani kezdeményezés pedig ebben indíthat el nagy változást.

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×