eur:
410.85
usd:
391.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Az amerikai Eli Lilly gyógyszergyár bamlanivimab nevű készítményének első szállítmánya a Hungaropharma X. kerületi telephelyén 2021. január 27-én. Európában elsőként Magyarország alkalmazhatja a gyógyszert, amely egy koronavírus-fertőzésből felgyógyult beteg vérplazmájából, molekuláris technikával készült, úgynevezett monoklonális antitest. Március végéig három ütemben 6200 ampulla érkezik belőle az országba.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Az antitestkoktélok hatását semlegesítik az új variánsok

Nagy reményt jelentettek a készítmények a koronavírus kezelésében, de a frissen megjelent, agresszívan terjedő variánsok ellen semmit sem érnek a legfrissebb vizsgálatok szerint.

A brazil és a dél-afrikai variánsok is képesek semlegesíteni a szerek hatását: mind a Regeneron, mind a GlaxoSmithKline, mind az Eli Lilly készítményei megbuktak egy vagy több variáns elleni alkalmazás terén, írja a The Guardian.

Nick Cammack, a Wellcome elnevezésű koronavírus-terápia akcelerátor vezetője szerint az antitestkoktélok fejlett szerek, melyek emberi fehérvérsejt klónozásával készülnek, és az immunrendszer működését képesek utánozni. Nagyon biztonságosak, célzottan hatnak a vírus ellen, és korai alkalmazás esetén képesek megfékezni a betegséget.

"Amikor az új vírustörzsek karácsony környékén megjelentek, megkezdődtek a kihívások. A tüskefehérje mutációi egyszerűen ellehetetlenítették a szerek alkalmazását" - mondja Cammack.

"A legnagyobb reményt adó antitestkoktél-terápiák, amelyek a legnagyobb reményt adó koronavírus-terápiák is voltak egyben, elvesztek a dél-afrikai és a brazil variáns megjelenése miatt - és velük odaveszett a beléjük vetett reményünk is"

- fogalmazott.

A GlaxoSmithKline készítménye ugyan működik a brazil és a dél-afrikai variánssal szemben, a brit törzs viszont ezt is hatástalanítja. A gyors mutációból kiindulva azonban Cammack azt valószínűsíti, hamarosan nem lesz hatásos szer egyetlen új variánsra sem. A kutatók éppen ezért most azt vizsgálják, melyek a vírus azon részei, amelyek nem hajlamosak a változásra.

"Egyértelmű, hogy lesznek új variánsok: tömeges szekvenálásra van szükségünk a világ minden táján, hogy azonnal felismerhessük a változásokat és megtudhassuk azt is, melyek a mutációk által nem érintett részek, hogy ezeket célozhassuk meg az antitestkoktélokkal" - magyarázza Cammack.

Az antitestkoktélok esetében azért választották a tüskefehérjét, mint megcélzandó területet, mert

a tüskefehérje mutációja kevésbé volt valószínű.

Ez a protein felel ugyanis a test sejtjeihez való kapcsolódásért, esetleges változása pedig azt eredményezheti, hogy kevésbé eredményesen tud azokkal kapcsolódni.

"Ezek után itt állunk egy mutációval, amelynek köszönhetően a vírus jobban tud kapcsolódni a sejtekhez, így az antitestkoktéloknak annyi. Ha őszinte akarok lenni, újra a startmezőn állunk" - summázta a szakértő a helyzetet.

Az antitestkoktélok a régi, globálisan elterjedt verzió ellen hatásosak, Európában is használják azokat, Magyarországon nemrég kezdődött meg terápiás hasznosításuk. Jelenleg is zajlanak egyéb antitestkoktélokkal kapcsolatos gyógyszerkísérletek, a variánsokra reagálva pedig a Regeneron, az Eli Lilly és a GlaxoSmithKline közösen dolgozik tovább egy hatásosabb szer fejlesztésén.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×