eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Bangkok, 2011. szeptember 26.Tobzoskák láthatók ketrecükben egy sajtótájékoztató előtt Thaiföld fővárosában, Bangkokban. 2011. szeptember 25-én a thai hatóságok letartóztattak egy férfit, miután 97 élő tobzoskát találtak egy teherautóban, melyet egy szomszédos országból csempésztek be, feltehetően végül egy harmadik országba szánva őket. A tobzoskát ínyencségként fogyasztják és gyógyszerek alapanyagául is szolgál, annak ellenére, hogy veszélyeztetett fajként tartják nyilván. Egy tobzoska eszmei értéke 24 000 euró, azaz közel hétmillió forint. (MTI/EPA/Rungodzs Jongrit)
Nyitókép: MTI/EPA/Rungodzs Jongrit

Döbbenetes gyanú Kínából: terjedhetett a vírus a tobzoskák csempészésével is

A tobzoskák csempészésével is terjedhetett a SARS-CoV-2 vírus kínai kutatók vizsgálatai szerint. A vírus 99 százalékban ezektől az állatoktól származik.

A szakértők Kínába becsempészett állatokat vizsgáltak és megállapították, hogy az állatok illegális kereskedelme is a Covid-19 betegséget okozó vírus terjedésének egyik lehetséges útja. Güan Ji, a Hongkongi Egyetem tudósa és kollégái a Nature című tudományos folyóiratban mutatták be eredményeiket. Malajziából Dél-Kínába 2017 augusztusa és 2018 januárja között becsempészett 18 tobzoskából vettek mintákat. Öt állatnál állt fenn koronavírus-fertőzés. Szintén fertőzött állatot találtak egy 2019-ben lefoglalt szállítmányban is.

A mintákból származó vírusok 85-92 százalékban genetikailag megegyezőek voltak a SARS-CoV-2 vírussal. Bár nem voltak teljesen azonosak azzal a vírusvariánssal, amely az embereknél a Covid-19 betegséget okozza, a csempészett állatok vizsgálata arra utal, hogy nagyon magas az illegális vadállat-kereskedelemben rejlő kockázat - fejtették ki a kutatók.

"Az eredmények alapján a tobzoskák a denevérek után a második állatfaj, mely gazdaállatként szolgálhat a vírus számára. Piacokon való értékesítésüket szigorúan be kell tiltani az emberek megfertőződésének megakadályozása érdekében" - olvasható a lapban.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×