A Magyar Tudományos Akadémián idén huszonegy új Lendület-kutatócsoport alakulhat, ezek közül az egyik a serdülőkori és fiatal felnőttkori figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD), valamint externalizációs zavarok kutatását tűzte ki célul.
Bunford Nóra klinikai szakpszichológus kiemelte:
a zavaroknak bio-pszicho-szociális okai vannak.
Léteznek biológiai, genetikai, idegrendszeri, fiziológiás rizikófaktorok, amelyek a zavarok kialakulásának esélyét növelik, de nem feltétlenül garantálják. A pszichés okok az egyén különböző tulajdonságaival összefüggésbe hozhatóak, például a személyiségjegyekkel és magatartásformákkal. A szociális környezet is felerősítheti a biológiai rizikófaktorokat, és a tünetek megjelenését előidézheti, vagy éppen azok súlyát csökkentheti, és a tünetek megjelenítésének valószínűségét is csökkentheti – fejtette ki az MTA tudományos munkatársa.
Bunford Nóra elmondta, hogy longitudinális, vagyis hosszmetszeti vizsgálatban néznék meg, hogy mik azok a jellemzők, amelyek a tüneteket és a negatív károsodásokat fenntartják, valamint ezek csökkenéséhez hozzájárulnak hosszú távon.
A kutatócsoportban több mérési módszert alkalmaznak.
A vizsgálatban részt vevő fiatalokat öt éven át követik,
évente kétszer behívják őket, hogy méréseket végezzenek rajtuk, továbbá a szüleiknek és tanáraiknak is beszereznek információkat. Lesz genetikai és az agyi funkciókat mérő vizsgálat, míg a pszichoszociális részt a megfigyelhető viselkedés által mérik – közölte.
A zavarok a fiatalok és fiatal felnőttek 15 százalékát érintik, ezért fontos a további vizsgálat – emelte ki az MTA tudományos munkatársa.