eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Magyar kutatók tudhatnak meg többet a figyelemhiányos hiperaktivitásról

A Magyar Tudományos Akadémia egyik most induló Lendület kutatócsoportja többek között figyelemhiányos hiperaktivitászavarral élő fiatalok életét követi majd, hogy megismerje a betegség védő- vagy rizikófaktorait. Ezek tudatában javítani lehet majd a megelőzési és a kezelési módszereket - mondta az InfoRádió Szigma - A holnap világa című magazinműsorában Bunford Nóra klinikai szakpszichológus, az MTA tudományos munkatársa.

A Magyar Tudományos Akadémián idén huszonegy új Lendület-kutatócsoport alakulhat, ezek közül az egyik a serdülőkori és fiatal felnőttkori figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD), valamint externalizációs zavarok kutatását tűzte ki célul.

Bunford Nóra klinikai szakpszichológus kiemelte:

a zavaroknak bio-pszicho-szociális okai vannak.

Léteznek biológiai, genetikai, idegrendszeri, fiziológiás rizikófaktorok, amelyek a zavarok kialakulásának esélyét növelik, de nem feltétlenül garantálják. A pszichés okok az egyén különböző tulajdonságaival összefüggésbe hozhatóak, például a személyiségjegyekkel és magatartásformákkal. A szociális környezet is felerősítheti a biológiai rizikófaktorokat, és a tünetek megjelenését előidézheti, vagy éppen azok súlyát csökkentheti, és a tünetek megjelenítésének valószínűségét is csökkentheti – fejtette ki az MTA tudományos munkatársa.

Bunford Nóra elmondta, hogy longitudinális, vagyis hosszmetszeti vizsgálatban néznék meg, hogy mik azok a jellemzők, amelyek a tüneteket és a negatív károsodásokat fenntartják, valamint ezek csökkenéséhez hozzájárulnak hosszú távon.

A kutatócsoportban több mérési módszert alkalmaznak.

A vizsgálatban részt vevő fiatalokat öt éven át követik,

évente kétszer behívják őket, hogy méréseket végezzenek rajtuk, továbbá a szüleiknek és tanáraiknak is beszereznek információkat. Lesz genetikai és az agyi funkciókat mérő vizsgálat, míg a pszichoszociális részt a megfigyelhető viselkedés által mérik – közölte.

A zavarok a fiatalok és fiatal felnőttek 15 százalékát érintik, ezért fontos a további vizsgálat – emelte ki az MTA tudományos munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×