eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Farkas nyomaira bukkantak a Börzsönyben

Farkas nyomaira bukkantak a Börzsönyben

A fokozottan védett faj visszatérhet a hegységbe, de az emberekre nem jelent veszélyt.

Darányi László, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre egy másik ritkán látott nagyragadozó, a hiúz nyomait kereste szerda reggel a friss hóban, amikor egy nagyobb kutyáéhoz hasonló lábnyomra lett figyelmes. Konzultált Bedő Péterrel, a Börzsöny Alapítvány nagyragadozó-kutatójával – aki már tavaly decemberben a farkaséhoz hasonló nyomokat talált a Börzsönyben –, majd csapatával több kilométeren át követte a nyomokat, amelyek tovább erősítették a kutatók gyanúját, hogy farkasról lehet szó. 

„Több mint 90 százalékos bizonyossággal állíthatjuk, hogy farkassal van dolgunk, habár látni nem láttuk a farkast és a nyomokból egyértelműen nem tudtuk megállapítani, hogy erről az állatról lenne szó” – mondta Kálmán Gergely, a nemzeti park kommunikációs referense. Darányi László természetvédelmi őr órákon keresztül követte és tanulmányozta a nyomokat, így felfedte az állat mozgását a vadászati technikáit, illetve talált vizeletnyomokat is, ezek alapján majdnem biztos a beazonosítás – tette hozzá. 

A leginkább falkában élő ragadozók mozgásterülete akár több száz négyzetkilométer is lehet, így lehetséges, hogy ez az farkas a Bükkből, vagy Szlovákia területéről érkezett a Börzsönybe felderítőként – tette hozzá Kálmán Gergely.

„Hogyha új területek után néznek a farkasok, akkor mindig előbb küldenek egy úgynevezett felderítő állatot, aki körbeszimatol a területen, hogy milyen élőhellyel van dolga, milyen vadászterület, milyen zsákmányok vannak a környéken” – magyarázta a sajtóreferens. Ha alkalmasnak találja a területet, egy nagyobb csapat társaságában visszatér. „Ha tényleg farkassal van dolgunk, és a körülmények ideálisak számukra, akkor van rá esély, hogy visszatérjenek a Börzsönybe” – hangsúlyozta. 

Arra a kérdésre, hogy mit jelent mindez a kirándulók számára, Kálmán Gergely elmondta: elsősorban inkább az állatokra, háziállatokra jelenthet veszélyt.

A farkas hazánkban fokozottan védett faj, fontos szerepet játszik a vadállomány természetes, évezredek során kialakult szabályozásában. Kálmán Gergely szerint természetvédelmi szempontból szükség is volna rá a Börzsönyben, hogy az egy-két feltételezett hiúz mellett más nagyragadozó is éljen a területen.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×