A kutatócsoport elsősorban a nyirokrendszer daganatos betegségeivel, az úgynevezett limfómákkal és különböző leukémiákkal foglalkozik – mondta a csoport vezetője, hozzátéve, hogy egyéb olyan hematológiai daganatos megbetegedésekkel is, amelyek hátterében valamilyen genetikai eltérés van.
„Kutatásaink során azt vizsgáljuk az onkohematológiai kórképekben, hogy a genetikai eltérések hogyan befolyásolják a betegek klinikai viselkedését, a különböző kezelésekre mutatott terápiás választ, esetleg rezisztenciát. Azt is kutatjuk, hogy milyen genetikai eltérések szolgálhatnak terápiás célpontként, melyikre tervezhető valamilyen gátlószer, aminek valódi terápiás hatása lehet.”
A terápiás lehetőségek fejlődésének köszönhetően a „célzott terápiák korát éljük” - fogalmazott Bödör Csaba, hozzátéve: ez azt jelenti, hogy a kezeléseket a beteg genetikai hátteréhez és klinikai paramétereihez lehet igazítani.
„Ez a személyre szabott vagy célzott terápia, amellyel kisebb-nagyobb sikereket értünk el az elmúlt években.”
Van olyan leukémia típus, amelyet egy gyógyszerrel teljesen vissza lehet szorítani és kontrollálható – mondta a Magyar Tudományos Akadémia és a Semmelweis Egyetem közös Lendület Molekuláris Onkohematológiai Kutatócsoportja vezetője.
„A krónikus mieloid leukémia kezelése sikertörténet a célzott terápiák területén.”
Bödör Csaba hangsúlyozta mindez modellként, útmutatóként is szolgál a többi hematológiai daganat célzott terápiás megoldásainak keresésekor.