eur:
389.38
usd:
361.44
bux:
68401.29
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Drasztikus lesz a klímaváltozási sokk

Kilencven éves James Lovelock, a Földünk jövőjével foglalkozó, világhírű brit tudós. Az alkalom kapcsán a BBC televízió folytatott beszélgetést a kiváló fizikai és szellemi állapotban lévő akadémikussal, aki mindig hangsúlyozza, hogy feltevései a saját megítélése szerint helytállóak, de kész a vitára. Lovelock szerint Földünket fél évszázadon belül drasztikus klímaváltozási sokk fogja érni.

James Lovelock fiatalon az amerikai NASA szakértőjeként azt igyekezett megállapítani, van-e élet más bolygókon is. Ekkor kapott kedvet a Föld jövőjének kutatásához.

A világmindenséget szerves rendszernek tekinti, és a görög mitológiai földistennő után Gaiának nevezte el. Lovelock Gaia-elméletét világszerte vitatják.

Mintegy 15 évvel ezelőtt készítettem interjút a tudóssal, és már akkor is a világ túlnépesedéséről és a klímaváltozás veszélyeiről beszélt. Kedden késő este, a BBC televízió Kemény Beszéd című műsorában részletesen fejtette ki nézeteit.

Lovelock szerint 2040-re várható olyan drasztikus klímaváltozás, ami árvizeket, ugyanakkor aszályt és éhínséget okoz. A zöldek hiába próbálják megváltoztatni az atmoszférát, nem rajtuk fog múlni, hogy elkezdődik-e az evolúció teljesen új viszonyokat hozó szakasza. Erre kell felkészülnie a világnak.

Százezrek vándorolnak majd Délkelet-Ázsiából, de Dél-Európából is az Egyesült Államokba, Kanadába, Ausztráliába, és az enyhébb klímájú és tengerrel körülvett Nagy-Britanniába is.

A Föld túlélheti, ha...

Lovelock persze helyesli az igyekezetet a szén-dioxid-kibocsátás megfékezésére és az energia-előállítás új módozatainak bevezetésére. A nukleáris energia fokozottabb kihasználását tartja célravezetőnek. Hogy radioaktív hulladék keletkezik? A tudós szerint a problémát már rég megoldották. A valóban veszélyes hulladék mennyisége elenyésző. Elegendő egy teniszpálya nagyságú vermet ásni és három méter vastag betonnal befedni. Annyi lesz csak a sugárzás, mint amennyi a földben amúgy is jelen van.

55 millió évvel ezelőtt történt már hasonló klímaváltás, az Északi-tengerben történt katasztrófa következtében szennyeződött oly mértékben az atmoszféra, mint ahogy most fog. Kétszáz ezer év kellett a kitisztulásához. Az újabb változáshoz a természet alkalmazkodni fog. A jegesmedvék visszatérnek a barna medvék közé. Az emberi faj népvándorlásra fog kényszerülni. A népességnövekedés fékeződhet. Ha az ember is alkalmazkodik - állítja James Lovelock -, a Föld még eléldegélhet további 500 millió évet. Az emberiség a változásból megerősödve kerül ki, de áldozatok árán.

Aki nem hisz az elméletemben, az próbálja meg cáfolni - tette hozzá mosolyogva a kilencven éves tudós a BBC műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bartók András: nagy húzásra készül a kínai elnök, az egész európai gazdasági közösséggel együttműködne

Bartók András: nagy húzásra készül a kínai elnök, az egész európai gazdasági közösséggel együttműködne

A kínai–európai kapcsolatok megerősítése lehet Hszi Csin-ping európai körútjának legfőbb célja – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének oktatója. Bartók András arról is beszélt, hogy milyen témák kerülhetnek a középpontba a kínai államfő magyarországi látogatásán.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×