eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Leltár készült a sarkvidékeken élő állatokról

Elkészült az első "leltár" az Észak- és a Déli-sark vidékén élő tengeri és szárazföldi állatokról.

Brit és német tudósok úgy találták, az Antarktiszon található déli Orkney-szigeteken meglepően gazdag az élővilág: több mint 1200 fajt számoltak meg, közülük öt a tudomány számára is új - ismertették az adatokat a Journal of Biogeography című szaklapban.

David Barnes, a Brit Antarktisz Kutatás szakembere elmondta: ez volt az első alkalom, hogy az egész sarki régiót feltérképezték. A kutatók száz évre visszamenőleg tanulmányozták a területre vonatkozó szakirodalmat, és a szárazföldön, a tengerparton, valamint a szigetvilágban végzett legfrissebb vizsgálatokat.

Összesen 1224 fajt találtak - beleértve a tengeri sünöket, a férgeket, a héjas állatokat és a puhatestűeket is -, melyek közül 1026 az Antarktisz vizeiben él.

"Tévedés azt gondolni, hogy a sarkvidékek terméketlen területek, csak akkor tűnnek annak, ha az életet szárazföldi szempontból szemléljük, és így a sarkvidéken nem látunk mást, csak jeget. De a tenger felszíne alatt hihetetlenül gazdag a környezet. Aki alámerül, olyannak találja, mint a búvár a korallzátonyokat. A fajok számát tekintve a déli Orkney-szigetek állatvilága gazdagabb, mint a Galapagos-szigeteké" - hangoztatta David Barnes.

A kutatók a leltárt arra fogják használni, hogy vizsgálják, hogyan reagál ez a terület a környezeti változásokra - olvasható a BBC hírszolgálat honlapján.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

Kiss László: „a szegény japán ember űrtávcsöve” egy világrekorder csúcsműszer

A vadonatúj földi obszervatórium számos előnye közt az egyik, hogy ezerszer olcsóbb volt a James Webb űrteleszkópnál, és az sem elhanyagolható, hogy ha elromlik, oda lehet menni megjavítani - fogalmazott Kiss László csillagász, akadémikus az InfoRádióban, bemutatva a TAO-t. Megjegyezte: persze azt ne gondolja senki, hogy a kutatók az Atacamába fognak járni, távolról, az interneten, kamerákon megy szinte minden.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×