eur:
413.71
usd:
392.83
bux:
78992.62
2024. november 28. csütörtök Stefánia

Atomháborút is túlélne a növényeknek készülő Noé bárkája

A norvég kormány Noé bárkájának mintájára egy távoli hegyoldalba vájt menedékkamrával szeretné megőrizni a Föld növényvilágát a jövő nemzedékei számára.

Az 5 millió dollárból finanszírozott növényóvóhely nem kevesebb, mint 3 millió magmintát rejt majd egy, az Északi-sarkhoz közeli szigeten, a norvég szárazföldtől ezer kilométernyire, a remények szerint dacolva idővel, környezeti szélsőségekkel, a jövőben lehetséges katasztrófákkal, mint amilyen egy atomháború, egy meteor becsapódása vagy a klímaváltozás.

A 120 méteres belmagasságú mélybarlang helyét különleges gondossággal választotta ki Globális Növényi Diverzitást Megőrző Alap, amelynek szakemberei a maggyűjtést és a gondozást végzik majd. Megvizsgálták a hegy belsejéből jövő sugárzást, és a barlang szerkezetét.

Külön modellezték a globális klímaváltozást az elkövetkező 200 évben, és arra a következtetésre jutottak, hogy ha az északi és a déli sarkvidék, illetve Grönland jege teljesen elolvad, a vízszint pedig megemelkedik, ez a növénymagmenedék akkor is a tengerszint felett marad.

A hegy gyomrában lévő barlang emberi beavatkozás nélkül is hűvös marad, ha a tervezett hűtőberendezés meghibásodik.

A magmintákat -18 Celsius fokon tárolják majd már a jövő év elejétől, és készséggel adnak a mintákból a nemzeti növénymagbankoknak, ha azok igénylik. (A fülöp-szigeteki magtárolót egy tájfun semmisítette meg múlt szeptemberben.)

És hogy milyen hosszan őrizheti meg a növények Noé bárkájaként számon tartott barlang a magokat? A zöldborsó várhatóan 30 évig termeszthető még az itt tárolandó mintából, de például a napraforgó- és a gabonamagok akár több száz évig is elállnak.

Emberi gondozást nem igényelhet egy ilyen tároló. Az érintett szakemberek azt tervezik, hogy állandó személyzet nélkül, évente egyszer ellenőrzik majd a barlangpincét, hiszen azt várják, hogy az - szemben a sérülékeny emberi fajjal - túléljen egy környezeti vagy egyéb katasztrófát a Földön.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kórházi adósságok: nincs fedezetük az intézményeknek, sorra dőlnek be a beszállítók is

Az Orvostechnikai Szövetség tájékoztatása szerint október végén 120 milliárd forint volt az egészségügyi intézményrendszer lejárt tartozásállománya, miközben idén már volt egy több mint 100 milliárdos adósságrendezés. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban elmondta: a kórházak a következő hetekben 40 milliárd forintos állami támogatást kapnak, ezzel azonban a fennálló adósságnak csak a kevesebb mint egyharmadára lesz fedezet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
Új mélyponton a forint, két éve nem látott szinten az euró

Új mélyponton a forint, két éve nem látott szinten az euró

A forint gyengülése már reggel folytatódik, miután szerdán újabb mélypontot ért el az euróval szemben. A magyar devizát a jegybankelnök-választás körüli bizonytalanság és a globális geopolitikai helyzet, különösen az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokat akár ellehetetlenítő szankciók is nyomás alatt tartják, miközben elemzők taktikai vásárlási lehetőségeket is látnak a magyar devizában. Délelőtt fontos, piacmozgató európai inflációs adatokra figyelünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×