eur:
412.44
usd:
390.42
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Amikor a Nílus még valahol máshol volt

Ingyenesen elérhetővé tett az interneten ritka Afrika-térképeket egy amerikai egyetem. A Northwester University gyűjteményében található térképek 1530 és 1915 között keletkeztek.

David Eastbrook, az intézmény kurátora azt mondta, hogy az antik térképek nemcsak a földrajzi tudás fejlődését, hanem a gyarmatosítás folyamatát is bemutatják.

A korai kartográfusok nem látogattak el a területre, és nem végeztek méréseket ott, így kénytelenek voltak becslésekre hagyatkozni - tette hozzá.

A kurátor közölte: a legkorábbi mappák bemutatják, hogy a valóságtól mennyire különbözött az európaiakban élő Afrika-kép.

Néhány korai térképen a Nílus rossz helyen van, és sok hegy, tó és drága ásvány lelőhelyét is pusztán hallomás alapján tűntették fel.

Az időben egymást követő térképeken látható például, ahogy a Viktória-tó megnyúlt zokni alakja fokozatosan kikerekedik.

A korai, gyakran gazdagon illusztrált térképeken láthatók a régi afrikai királyságok is, mint például Abesszínia.

A nyugat-afrikai Dahomey térképét a rabszolga-kereskedelem ábrázolásával díszítették.

Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×