Ha a módszer működik, akkor a sugárkezelés és a kemoterápia mellett az eljárás a rák gyógyításának harmadik pillére lehet.
A kísérleteket Leonard Seymour, az Oxfordi Egyetem génterápiára szakosodott professzora vezeti, a munkában brit és amerikai tudósok vesznek részt.
A terápiában azt a jelenséget használják ki, hogy a tartósan életben maradó rákos sejtekre nem hat a szervezet védekező rendszere, így ha egy vírus bejut a sejten belülre, ott akadálytalanul szaporodhat, végül elpusztítva a gazdasejtet.
Egereken végzett kísérletek során a kutatók azt tapasztalták, hogy a módszer eredményesen működik a kemoterápiás kezelésre nem reagáló daganatokkal szemben is.
Álcázzák a vírust
A kutatók már korábban is tisztában voltak az eljárás adta lehetőséggel, de nehézséget okozott, hogy miként juttassák el a vírusokat a daganatokba, ha azok elérhetetlen helyen vagy a testben szétszóródva helyezkednek el - a véráramban ugyanis az immunrendszer elpusztítja a vírusokat.
Ennek kiküszöbölése érdekében Leonard Seymour kutatócsoportja kémiai módszerekkel módosította a vírus felépítését, egyfajta "kabátot" adva rá.
Az álcázott vírus így a véráramon keresztül eljuthat minden rákos sejthez, nem fenyegetik az immunsejtek. A másolt vírusok azonban nem öröklik az "álcaköpenyt", így nem áraszthatják el a szervezetet.
A módszer különösen hatékony lehet az áttétek kezelésében, amely szintén lényeges, a bőrrákos betegek háromnegyede például azok miatt hal meg.
Nátha és himlő
Az első kísérletekhez két vírust választottak ki: az egyik az adenovírus, amely a náthához hasonló tüneteket okoz, a másik a vaccina, amely a tehénhimlő kórokozója, és a himlő ellen már korábban is használták.
Biztonsági megfontolásokból a kísérletben legyengített vírusokat használnak, amelyeket kezdetben közvetlenül (nem a vérkeringésen keresztül) és az álcázás nélkül juttatnak el olyan rákos májsejtekhez, amelyek nem reagáltak a hagyományos kezelésre.
A tervek szerint a jövőben a módszert mindenféle rák ellen, természetes (nem legyengített) vírusokkal alkalmaznák.
A kecskeméti gyorshajtó kapott egy 468 ezres csekket, aztán még valamit